پژوهش‌گران در پارک ایالتی نیوتاون‌‎نیک در جنوب مریلند، اقامت‌گاه برده‌گانی را کشف کرده‌اند که پیش از این محل کشت جوزیت‌ها بود. تاریخ ایجاد این اقامت‌گاه احتمالاً به دهۀ ۱۷۰۰ میلادی بر می‌گردد و ممکن است این منطقه با تاریخ تجارت برده‌گان دانشگاه جورج تاون ارتباط داشته باشد.

شابلیتسکی، رئیس دیرینه‌شناسی اداره حمل و نقل شاهراه ایالتی مریلند گفته است که این یک کشف نادر و هیجان‌انگیز است، زیرا چیزی شبیه با آن را نداریم.

به گفتۀ او، عوامل بالقوه برای از میان بردن این سایت وجود داشته است، اما به‌گونۀ اعجازانگیز و پس از گذشت این همه سال شواهدی از خانه‌ها و طر زنده‌گی آنان در اختیار پژوهشگران قرار گرفته است.

دیرینه‌شناسان ادارۀ شاهراه و همین‌طور پژوهش‌گران کالج ماری مریلند این منطقه را در اوایل ماه جاری میلادی کشف کردند. به گفتۀ مسئولان ادارۀ شاهراه، این تیم نخستین حفاری‌ها را در روز ۱۹ ماه اکتبر شروع کردند.

شابلیتسکی گفته است: «جوزیت‌ها در ثبت پیشینۀ‌شان پرکار بودند، اما تعداد اندکی از امریکایی‌های-افریقایی‌تبار که در مزارع و کلیساهای کاتولیک خدمت می‌کردند، زند ماندند. اگر یک جایی در مریلند وجود داشته باشد که روایت‌های فرهنگ‌های متنوع و هم‌گرا را برای یافتن آزادی مذهبی در یک محیط پرمناقشه، فداکاری و بقا را در دل خود جای داده باشد، همین‌جاست.»

این اقامت‌گاه در زیر خاک مدفون بود، اما خاک اطراف آن دچار فرسایش نشده بود و این موضوع به محافظت این منطقه کمک کرده است.

شابلیتسکی افزوده است: «زمین‌شناسی در این‌جا پیچیده است؛ اما این زمین برای مدتی قلبه نشده بود، اگر زمین قلبه شده بود، این عمل سایت را با عمق بیش‌تر دفن خاک می‌کرد، اما خاک سالم مانده است.»

پژوهش‌گران پیش از این سکۀ جورج دوم که متعلق به سال ۱۷۴۰ بود را در این منطقه پیدا کردند، آنان تصمیم دارند هر کشف دیگری را با مردم در میان بگذارند.

دیرینه‌شناسان قصد دارند این کشف‌ را با مردم در میان بگذارند.

در مورد برده‌گانی که اینجا زنده‌گی می‌کردند، چه می‌دانیم؟

دیرینه‌شناسان نخستین کسانی نبودند که در این منطقه شروع به حفاری کردند، بل‌که برخی از نواده‌گان ۳۱۴ برده نیز شرکت داشتند که توسط دانشگاه جورج تاون در سال ۱۸۸۳ در یک حراجی بزرگ برده‌فروشی، فروخته شده بودند. این دانشگاه برای پرداخت بدهی‌هایش این برده‌ها را فروخته بود. این فروش برای بالا بردن پشتی‌بانی مالی از دانشگاه انجام شد؛ دانشگاهی که در سال ۲۰۱۵ بیش از ۱.۵ میلیارد دالر به آن اعطا شد.

کشیش دانته ایوبانکس، پیشوای روحانی در مرکز عبادت مسیحیان عصر جدید گفته است: «از لحاظ روحی و جسمی خیلی احساس‌برانگیز است. تقریباً مثل این است که دچار ارتباط معنوی شده باشید.»

ایوبانکس همراه با کشیشی از کلیسای کاتولیک سنت فرانسیس ژاویر، پیش از شروع حفاری دیرینه‌شناسان در این منطقه مراسم نیایش و دعای خیر برگزار کرده بود.

دیرینه‌شناسان پس از این‌که اقامت‌گاه برده‌گان را کشف کردند، از اعضای انجمن فرزندان ۲۷۲ بردۀ فروخته‌شده، دعوت کردند تا به ساحه بیایند.

شابلیتسکی گفته است: «این‌ها اجداد آنان اند، برای آنان مهم است که بخشی از روند باشند. آن‌ها باید با دیدگاهی وارد عمل شوند؛ جایی که از آنان پرسش‌هایی خواهد شد که ما حتا به آن فکر نمی‌کنیم.»

ایوبانکس که با شمار دیگری از نواده‌گان این برده‌گان در آن‌جا حضور داشته است، این تجربه را یک «افتخار» خوانده و گفته است: «بسیار سورئال و هیجان‌انگیز است که بتوانید در سرزمینی قدم بزنید که اجدادتان در آن کار، زنده‌گی و دچار مشقت شده و زنده ماندند. این برای همه یک چشم‌انداز کاملاً متفاوت است.»

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: