عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی ریاست‌الوزرا، امروز در یک نشست خبری می‌گوید که یک اداره‌ی مستقل برای تنظیم شرکت‌های دولتی بر اساس فرمان هبت‌الله آخوندزاده، رهبر امارت اسلامی، ایجاد می‌شود. او می‌افزاید که هدف از ایجاد این اداره، انسجام و رشد شرکت‌های دولتی به گونه‌ی واحد است.

عبدالغنی برادر، تأکید می‌کند: «اداره‌ی مستقل بر اساس فرمان رهبر امارت اسلامی ایجاد می‌شود و این کار یک تصمیم مدبرانه است و مسئولیت آن حالا تمام نمی‌شود؛ بل که مؤثریت این تصمیم زمانی ثابت می‌شود که افراد مسلکی در رهبری آن گماشته شوند.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

مسئولان هیئت رهبری شرکت‌های دولتی، می‌گویند که ایجاد اداره‌ی مستقل، می‌تواند زمینه‌ی رقابت سالم را فراهم و نیز از احتکار پیش‌گیری کند.

احمدجان بلال، رییس هیئت رهبری شرکت‌های دولتی، می‌گوید که تا شش ماه آینده این اداره‌ی مستقل ایجاد خواهد شد. «شرکت‌های دولتی برای پیش‌رفت اقتصادی و خودکفایی و برای عرضه‌ی خدمات به مردم و پشتیبانی از بودجه‌ی ملی، نقش اساسی دارند.»

مسئولان در وزارت اقتصاد، هم‌چنان می‌گویند که ایجاد اداره‌ی مستقل، می‌تواند از تداخل کاری میان نهادهای مختلف دولتی پیش‌گیری ‌کند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

عبداللطیف نظری، معین مسلکی وزارت اقتصاد، می‌گوید: «تداخل کاری میان اداره‌های مختلف و شرکت‌های مختلف و روندهایی که می‌تواند در حکم‌رانی خوب نقش داشته باشد، ایجاد نشود. نیاز است که اداره‌ی واحد و مستقل، قوی، شفاف و پاسخ‌گو وجود داشته باشد تا تمام شرکت‌ها زیر چتر آن اداره فعالیت بکنند.»

به گفته‌ی مسئولان وزارت مالیه، هم‌اکنون ۴۳ شرکت دولتی به ارزش ۱۵ میلیارد دالر در افغانستان در بخش‌های عرضه‌ی خدمات عامه، پروسس روغن، پنبه و دیگر اقلام زراعتی فعالیت می‌کنند.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: