بهدنبال بسته‌ماندن مکتب‌های دخترانۀ بالاتر از صنف ششم در کشور، «مؤسسۀ تعلیمی و انکشاف ظرفیت‌های نور» امروز در یک نشست خبری در کابل خواستار بازگشایی دروازه‌های مکتب‌های دخترانه از سوی امارت اسلامی شد.

فضل‌غنی کاکر، مؤسس و رئیس اجرایی مؤسسۀ تعلیمی و انکشاف ظرفیت‌های نور، در این نشست می‌گوید که مسألۀ فراگیری آموزش دختران مکتب‌ها جنبۀ شرعی دارد و به همین دلیل باید مکتب‌های دخترانه بازگشایی شود.

او می‌افزاید: «به همین شکل بالای نظام حاکم صدا می‌کنیم که دروازۀ پوهنتون‌ها/دانشگاه‌ها، مکتب‌ها و مرکزهای علمی را به‌روی دختران باز و برای دختران دانش‌آموز زمینۀ فراگیری تعلیم را فراهم کند.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در همین حال، خاطره علی‌زی، مسئول هماهنگ‌کنندهٔ مؤسسۀ تعلیمی و انکشاف ظرفیت‌های نور، در این نشست می‌گوید که بسته‌ماندن مکتب‌های دخترانه در این شرایط، یک ظلم و جفای بزرگ به مردم افغانستان است.

او از امارت اسلامی می‌خواهد که موقفش را در برابر مکتب‌های دخترانه تغییر و به صدای میلیون‌ها افغان گوش دهد. خاطره علی‌زی با انتقاد از امارت اسلامی می‌افزاید که نظام حاکم در بخش بازگشایی مکتب‌های دخترانه اصلاً با عالمان دین مشورت نکرده است.

از سویی هم، فروزان حمیدی، آموزگار در یکی از مکتب‌های دخترانۀ کابل، می‌گوید که دختران افغانستان برای دستیابی به ابتدایی‌ترین حق خویش مبارزه کرده و منتظر بازگشایی مکتب‌های دخترانه از سوی امارت اسلامی‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

او خطاب به امارت اسلامی می‌گوید که آنان بگذارند تا دختران افغان همانند همسران پیامبر به درجه‌های عالی آموزش برسند.

اعضای این مؤسسه با خوانش قطع‌نامه‌یی از جامعۀ جهانی به‌ویژه سازمان همکاری‌ اسلامی می‌خواهند که در بخش بازگشایی مکتب‌های دخترانه بر امارت اسلامی فشار وارد کند. آنان در این قطع‌نامه هم‌چنان از امارت اسلامی خواسته‌اند که برای اصلاح جامعه و مردم براساس احکام دین مبین اسلام، از شیوه‌های مؤثر دعوت استفاده کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: