سازمان عفو بین‌الملل، در گزارش تازه‌یی اعلام کرده است که همه طرف‌های درگیر در افغانستان به‌شمول نیروهای امارت اسلامی، نظامیان آمریکایی و نیروهای امنیتی دولت پیشین افغانستان، مسئول تلفات و آسیب به غیرنظامیان پیش از تسلط امارت اسلامی بر این کشور اند.

این سازمان تأکید کرده که ماه‌های پیش از سقوط دولت پیشین افغانستان با جنایت‌های جنگی مکرر و خون‌ریزی‌های بی‌رحمانه هم‌راه بوده است.

در گزارش تازۀ عفو بین‌الملل آمده است که بر بنیاد مدرک‌ها، برخلاف ادعاها دربارۀ انتقال مصون قدرت به امارت اسلامی، شهروندان افغانستان بار دیگر بهای تحولات تازه را با خون‌شان پرداخته‌اند. در این گزارش به شکنجه، اعدام‌های فرا‌قانونی و کشتار افراد در مراحل پایانی جنگ و هم‌چنان تلفات غیرنظامیان در جریان حمله‌های زمینی و هوایی نیروهای پیشین امنیتی افغانستان و آمریکایی اشاره شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

گزارش به نقل از دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما، گفته است که در شش ماه نخست سال روان میلادی، حدود یک‌هزار و ۷۰۰ غیرنظامی در این کشور کشته و بیش‌ از سه‌ هزار و ۵۰۰ تن دیگر زخمی شده‌اند؛ رقمی که افزایش ۴۷ درصدی را در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته نشان می‌دهد.

گزارش افزوده است، با توجه به رنج‌هایی که شهروندان افغانستان کشیده‌اند، قربانیان باید به عدالت دست‌رسی داشته باشند و غرامت دریافت کنند، اما اعضای خانواد‌های شماری از قربانیان گفته‌اند که غرامتی دریافت نکرده و اگر چیزی هم دریافت کرده‌اند، بسنده نیست.

سازمان عفو بین‌الملل، در این گزارش از امارت اسلامی و آمریکا خواسته است که به مسئولیت‌های بین‌المللی‌شان عمل کنند و راه‌کار شفاف و دقیقی برای جبران خسارت غیرنظامیانی که در جریان جنگ‌ها آسیب دیده‌اند، در نظر بگیرند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این سازمان هم‌چنان از دادگاه بین‌المللی کیفری خواسته است که در تحقیقات دربارۀ اتهام‌های جنایت‌های جنگی در افغانستان، نیروهای آمریکایی و نظامیان دولت پیشین را هم شامل و تمامی مدرک‌ها را دنبال کند.

دادگاه بین‌المللی کیفری در سپتامبر ام‌سال اعلام کرده بود که تحقیقات دربارۀ جنایت‌های جنگی در افغانستان، تنها بر جنایت‌های منتسب به نیروهای امارت اسلامی و شاخۀ خراسان گروه دولت اسلامی یا داعش متمرکز خواهد بود و جرم‌های ادعاشده از سوی نیروهای آمریکایی و نظامیان دولت پیشین را شامل نیست.

از سویی هم، مقام‎‌های امارت اسلامی این ادعاها را تحریک‌آمیز می‌خوانند و می‌گویند که گزارش‌ سازمان عفو بین‌الملل براساس واقعیت تهیه نشده است.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

بلال کریمی، از معاونان سخنگوی امارت اسلامی به سلام‌وطندار می‌گوید: «ما جدی رد می‌نماییم، این یک پروپاگاند محض است. امارت اسلامی از اعضای ادارۀ پیشین/حکومت پیشین هیچ‌کسی را نکشته و آُسیب نرسانده است. زمانی که امارت اسلامی بر کشور تسلط یافت، عفو عمومی اعلام کرد که زیر چتر این اعلام همه اعضای ادارۀ پیشین می‌آیند و قرار دارند.»

آقای کریمی می‌افزاید که قتل‌های هدف‌مند نیروهای پیشین امنیتی زیر پوشش خصومت شخصی و سوءاستفاده از نام امارت اسلامی صورت گرفته است؛ در حالی ‌که اعضای امارت اسلامی در این کشتار دست ندارند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: