دادگاه بین‌المللی کیفری اعلام کرده است که برای آغاز تحقیقات دربارۀ جنایات جنگی در افغانستان نیاز است سازمان ملل متحد در مورد هویت نماینده‌گان کنونی این کشور معلومات دهد.

این دادگاه روز گذشته با پخش اعلامیه‌یی گفته است که اتاق دادگاه دوم دادگاه بین‌المللی کیفری از آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد و دفتر مجمع عمومی این سازمان خواسته است تا برای شناسایی مقام‌های کنونی جمهوری اسلامی افغانستان اطلاعات ارایه کند.

در اعلامیه تأکید شده است که معلومات دربارۀ هویت این افراد باید به‌روز باشد. این تصمیم پس از درخواست یک دادستان دیوان کیفری بین‌المللی برای از سرگیری تحقیقات دربارۀ وضعیت افغانستان گرفته شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

کریم‌اسد احمدخان، دادستان دیوان کیفری بین‌المللی در یک اعلامیه در تاریخ ۵ میزان/مهر گفته بود که روند بررسی جنایات مرتبط به طالبان و شاخۀ خراسان گروه داعش در افغانستان از سر گرفته شود. او افزوده بود که تصمیم گرفته تا تحقیقات دفتر خود را بیش‌تر بر جنایاتی متمرکز کند که از سوی این گروه‌ها در جریان سال‌های گذشته در افغانستان رخ داده است.

به گفتۀ او، این موارد شامل اتهام دربارۀ حمله‌ها بر غیرنظامیان، اعدام‌های غیرقانونی، آزارواذیت زنان و دختران، جرم‌ها در برابر کودکان و برخی دیگر از جرم‌هایی که بر غیرنظامیان تأثیر می‌گذارد، می‌شود.

دیوان کیفری بین‌المللی در ماه حوت ۱۳۹۸ فیصله کرده بود که بررسی عمل‌کرد گروه طالبان، حکومت افغانستان و نیروهای آمریکایی پس از ماه می سال ۲۰۰۳ میلادی را آغاز می‌کند.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: