امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه‌ی حکومت سرپرست افغانستان، در کنفرانسی در باره‌ی فلسطین در تهران، پایتخت ایران، با پشتیبانی از مردم فلسطین در جنگ با اسرائیل، گفته که مبارزه‌ی مردم فلسطین بر اساس آموزه‌های دینی، یک امر «شرعی» است. آقای متقی، از کشورهای اسلامی خواسته است که برای پایان‌دادن به کشتار باشندگان فلسطین، نقش مؤثرتری را ایفا کنند.

او افزوده است: «اما هنوز هم نیاز است که کشورهای بیش‌تری در منطقه دست به کار شوند تا جلو کشتار بی‌رویه‌ی مردم مظلوم فلسطین گرفته شود. این تلاش‌ها باید تا زمانی ادامه یابند که مسئله‌ی فلسطین به حل دایمی و عادلانه برسد. راه حلی که در نتیجه‌ی آن مردم فلسطین دارای دولتی شوند که در سرزمین تاریخی فلسطین به وجود بیاید.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

با این حال، شماری از آگاهان مسائل سیاسی، می‌گویند که ایران خواسته از حضور سرپرست وزارت امور خارجه‌ی حکومت سرپرست، بهره‌برداری سیاسی کند. آگاهان، با نگرانی از وضعیت سیاسی افغانستان، می‌‌افزایند که این اظهارات سرپرست وزارت امور خارجه، می‌تواند تنش‌ها در روابط میان امارت اسلامی و کشورهای غربی را افزایش دهد.

عزیز استانکزی، آگاه مسائل سیاسی، پیامد سخنان سرپرست وزارت امور خارجه را برای آینده‌ی افغانستان زیان‌بار عنوان می‌کند. او می‌گوید: «امارت اسلامی هنوز به رسمیت شناخته نشده و کمک‌ها هم محدود شده است و در هیچ جلسه‌ای نماینده‌ی شان هم اجازه‌ی حضور ندارد. برای چنین یک کشور این اظهارات سرپرست وزارت خارجه عاری از مشکلات آینده بر افغانستان نیست و این‌ها به خود جنجال جور می‌کنند.»

یوسف امین زازی، دیگر آگاه مسائل سیاسی، نیز می‌گوید اظهارنظرهای امیرخان متقی، سبب می‌شود که کشورها نه تنها مقام‌های امارت اسلامی را از فهرست تحریم‌ها بیرون نکنند؛ بل شماری دیگر از مقام‌های امارت اسلامی را نیز به این فهرست بیفزایند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

او می‌‌افزاید: «این اظهارات سرپرست وزارت خارجه، حمله‌های اسرائیل را محکوم کرده و تحریم‌ها را بر امارت اسلامی ممکن افزایش بدهند که تأثیر بیش‌تر آن را مردم خواهند دید تا صدا را خاموش کنند.»

امارت اسلامی با پشتیبانی از باشندگان فلسطین، از این پیش نیز از جهان برای خاموشی در برابر کشتار فلسطینیان انتقاد کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: