مسئولان در شورای علمای افغانستان، امروز (دوشنبه، ۳ ثور) در مراسم دستاربندی ۴۵ تن از فارغان دوره‌های حفظ قرآن‌کریم و حدیث که در کابل برگزار شده بود، می‌گویند که آموزش‌های علوم عصری در کشور از نظر کیفی در سطح پایین قرار گرفته است.

ظاهرخان خادم، معاون شورای علمای افغانستان، از دانش‌آموزان و آموزگاران می‌خواهد که برای بهبود علوم عصری در کشور فداکاری کنند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

او می‌گوید: «آموزش سطح علوم عصری کاهش یافته و دلیل آن این است که برای بهبود آن کسی قربانی نداده است. ما از دانش‌آموزان و آموزگاران می‌خواهیم که در بخش علوم عصری قربانی بدهند. افغانستان عقب مانده و طیاره‌های بی‌سرنشین در فضای آن گشت‌زنی می‌کند؛ طیاره‌های بی‌سرنشین از طریق علوم از فضا به زمین آورده می‌شود و این کار را به جز آن‌ها، عالمان دین کرده نمی‌توانند.»

در همین حال، مسئولان در وزارت امور داخله، نیز بر فراگیری علوم عصری در کشور تأکید می‌کنند و می‌گویند که گسترش علوم عصری در کشور، یک نیاز است. شاه‌محمد، مشاور سرپرست وزارت امور داخله، می‌گوید که امارت اسلامی برای گسترش علوم عصری در کشور تلاش می‌کند.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

او می‌افزاید: «یک نظام باثبات، بر اساس گسترش علوم باقی می‌ماند و علوم دین فرض است؛ ولی علوم عصری هم یک نیاز است و خدا کمک کند که روزی بیاید و به دلیل فراگیری علوم از دیگران، هیچ چیزی را قرض نگیریم و امارت اسلامی حامی گسترش علوم عصری است.»

با این همه، مقام‌های امارت اسلامی، در این مراسم می‌گویند که در نظام اسلامی فرقی میان علوم دینی و عصری وجود ندارد و امارت اسلامی برای گسترش هر دو علوم در کشور تلاش می‌کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: