حزب عدالت و توسعۀ افغانستان، امروز در یک نشست خبری در کابل از امارت اسلامی می‌خواهد که مذهب جعفری را به رسمیت بشناسد.

جواد حسینی، رئیس اجرایی این حزب می‌گوید که برای ایجاد حکومت بر مبنای اصول اسلامی، خواسته‌های تمامی شهروندان کشور باید از سوی امارت اسلامی پذیرفته شود. به گفتۀ او، شیعان افغانستان با تهدید داعش و دیگر گروه‌های هراس‌افگن روبه‌رو اند و داعش مسئول حمله‌های مرگ‌بار بر آنان بوده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

جواد حسینی می‌افزاید: «ما می‌خواهیم نخست زیربنای حقوق شهروندی ما به رسمیت شناخته شود که مهم‌ترین بحث، رسمیت مذهب جعفری‌ست. مشارکت شیعان در افغانستان به‌صورت عادلانه در تمامی سطوح مملکت است.»

دیگر اعضای حزب عدالت و توسعۀ افغانستان نیز به این باور اند که بدون مشارکت سیاسی شیعان افغانستان، ایجاد حکومت از سوی امارت اسلامی راه به جایی نمی‌برد.

شفیق‌الله شفیق، سخنگوی این حزب تأکید می‌کند که شیعان کشور هم‌واره با بی‌توجهی نظام‌های حاکم روبه‌رو بوده‌اند، اما اکنون زمان آن فرا رسیده است تا امارت اسلامی به حقوق شهروندی آنان رسیده‌گی کند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این در حالی‌ست که چند روز پیش نیز شماری از شیعان کشور در بیانیه‌یی خواستار به رسمیت‌شناخته‌شدن مذهب جعفری در چارچوب دولت همه‌شمول شده بودند، اما هنوز امارت اسلامی به این خواست‌ها پاسخ روشنی ارائه نکرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: