مسئولان اتحادیه‌های صنعت دارویی و متشبثان دارویی و محصولات طبی افغانستان، امروز (شنبه، چهاردهم جوزا)، در یک نشست خبری در کابل با رد نگرانی‌های اخیر شهروندان مبنی بر کم‌بود دارو در بازارهای کشور، می‌گویند که هم‌اکنون میزان مورد نیاز دارو در بازارها وجود دارد.

کمال‌الدین کاکر، رئیس اتحادیۀ صنعت دارویی و محصولات طبی افغانستان، در این نشست می‌گوید که ظرفیت تولید دارو در کارخانه‌های افغانستان بلند است؛ اما مارکیت مناسب به این داروها وجود ندارد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

به گفتۀ او، هم‌اکنون ۸۶ کارخانۀ دارو در کشور وجود دارد که از این میان ۵۵ کارخانه در بخش تولید دارو فعالیت می‌کنند. کاکر می‌افزاید که ۳۶۰ نوع داور در این کارخانه‌ها تولید می‌شود و به ۱۵ هزار تن به‌طور مستقیم و غیرمستقیم زمینۀ کار نیز فراهم شده است.

رئیس اتحادیۀ صنعت دارویی تأکید می‌کند که دولت باید در زمینۀ حل مشکلات فراراه سکتورهای تولیدی هم‌کاری و از قاچاق داروها به بیرون از کشور جلوگیری کند.

او هم‌چنان دربارۀ قوانین دارویی می‌گوید که قانون دورۀ جمهوری اکنون نیز تطبیق می‌شود. به باور او، هر قانون تازه‌یی که در این بخش تدوین می‌شود، باید با آنان شریک شود.

از سوی دیگر، گل‌حلیم حلیم، سرپرست اتحادیۀ متشبثان دارویی و محصولات طبی افغانستان، در این نشست می‌گوید با آن‌که محدودیت‌های بیرونی و فشارهای اقتصادی بالای آنان زیاد است؛ اما خدمات دارویی به شهروندان مانند گذشته جریان دارد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

او از رهبری امارت اسلامی به‌ویژه از ادارۀ ملی غذا و دارو می‌خواهد که در زمینۀ واردکردن داروهای باکیفیت در چارچوب قانون با آنان هم‌کاری و از کارخانه‌های تولیدی نیز پشتی‌بانی کند.

این درحالی‌ست که پیش از این، اتحادیۀ داروفروشان هشدار داده بود که افغانستان به‌طور کم‌پیشینه با کم‌بود دارو روبه‌رو شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: