مسئولان وزارت کار و امور اجتماعی امروز در مراسمی از روز جهانی کودکان تجلیل کردند. مسئولان وزارت کار و امور اجتماعی در مراسم تجلیل از روز جهانی کودکان اعلام کردند که ۶ میلیون کودک در افغانستان با خطر روبه‌رو ‌اند و یک میلیون آن بهخاطر اعتیاد به مواد مخدر در معرض خطر قرار گرفته‌اند.

غلام‌حیدر جیلانی، معین وزارت کار و امور اجتماعی در این نشست می‌گوید که هم‌اکنون ۶ میلیون کودک شامل ۲۳ صنف را خطرهای مختلف تهدید می‌کنند. به گفتۀ معین وزارت کار و امور اجتماعی، این کتگوری‌ها کودکان قربانی جنگ‌، بی‌جاشد‌ه‌گان داخلی، معتادان و یتیمان را شامل می‌شود.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

غلام‌حیدر جیلانی می‌افزاید که کم‌ازکم یک میلیون کودک در کشور به مواد مخدر معتاد و ۱۹۶ هزار دیگر معلول‌اند.

براساس آمارهای وزارت کار و امور اجتماعی، هم‌اکنون از هر ۱۰ کودک در کشور، یک کودک مورد خشونت قرار می‌گیرد. یافته‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز نشان می‌دهد که تنها در سال گذشته از میان ۸ هزار و ۵۰۰ کشته و زخمی غیرنظامیان، ۲ هزار و ۱۹ تن آن کودکان بوده‌اند.

راضیه صیاد، کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در این مراسم کودکان می‌گوید که از مصاحبه با پنج هزار و ۳۱۸ کودک در سراسر کشور دریافته است که یک‌هزار و ۳۱۲ کودک مورد خشونت‌های گونه‌گون قرار گرفته‌اند که از میان ۳۴ مورد خشونت جنسی نیز به ثبت رسیده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

غلام‌حیدر جیلان می‌گوید که در نظر دارند در تمام ولایت‌های کشور برای پشتی‌بانی از کودکان، مرکز حمایتی ایجاد کنند. براساس اطلاعات آقای حیدری، آنان به تعداد ۲۰ هزار کودک یتیم را در ۶۸ پرورشگاه زیر حمایت قرار داده‌اند. او می‌افزاید که در ۴۹۰ کودکستان به ۲۵ تا ۳۰ هزار کودک خدمات ارایه می‌شود.

ناامنی‌ها، فقر و بی‌کاری سبب شده است که شماری از خانواده‌ها کودکان‌شان را مجبور به کارهای شاق کنند تا از این طریق مخارج روزمرۀ خانواده‌های‌شان فراهم شود. اختطاف کودکان و در برخی موارد خطر و احتمال کشته‌شدن آنان از سوی آدم‌ربایان، تجاوز جنسی، ازدواج‌های زیر سن و اجباری از مشکلاتی‌اند که کودکان در افغانستان با آن روبه‌رو اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: