بر اساس گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران، افغانستان با ۳۰ طرح سرمایه‌گذاری به ارزش ۱۴۹.۸ میلیون دالر، بیش‌ترین شمار طرح و میزان سرمایه‌گذاری خارجی را در ایران در شش ماه نخست سال روان داشته است.  

در این گزارش که به تازگی نشر شده، رقم سرمایه‌گذاری خارجی در ایران، از ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دالر در نیمه‌ی نخست سال گذشته -۱۴۰۰-، به ۳۸۴ میلیون و ۴۰۰ هزار دالر در مدت مشابه در سال روان، کاهش یافته است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

بر اساس داده‌های این گزارش، چین با ۷۵.۵ میلیون دالر، ترکیه با ۴۴.۸ میلیون دالر، هند با ۳۳.۸ و امارات متحده‌ی عربی با ۲۰.۹ میلیون دالر سرمایه‌گذاری در رده‌های بعدی قرار داردند.

از نظر شمار طرح سرمایه‌گذاری تصویب‌شده نیز، پس از افغانستان، امارات متحده‌ی عربی با ۹ طرح، ترکیه و عراق هر یک با ۶ طرح و چین با ۵ طرح در رده‌های بعدی قرار گرفته اند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

دولت ایران هرچند در سال‌های گذشته، کوشیده است که با ساده‌سازی روند دادن اقامت به سرمایه‌گذران بیرونی، آن‌ها را به سرمایه‌گذاری در این کشور تشویق کند؛ اما ظاهراً، این طرح نیز راه به جایی نبرده است.

ساختار بسته‌ی سیاسی-اجتماعی و تحریم‌های بین‌المللی بر ایران، باعث شده که سرمایه‌گذاران بیرونی، به سرمایه‌گذاری در این کشور تمایل زیادی نشان ندهند.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: