مسئولان وزارت اقتصاد کشور اعلام کرده‌اند که از ۱۶ میلیون تن واجد شرایط کار در افغانستان، ۱۰ میلیون تن بی‌کار اند.

کریمه حامد فاریابی، وزیر اقتصاد امروز (یک‌شنبه، پنجم دلو/بهمن) در برنامۀ «حساب‌دهی دولت به ملت» در کابل می‌گوید که گسترش ویروس کرونا بر رشد اقتصادی کشور اثر منفی گذاشته است.

به گفتۀ بانو فاریابی، ۱۶ میلیون تن در افغانستان واجد شرایط کار اند، اما همه‌گیری ویروس کرونا و ناامنی سبب شده است تا از این میان، تنها ۶ میلیون سرگرم کار باشند و ۱۰ میلیون دیگر بی‌کار یا به دنبال کار.

وزیر اقتصاد هم‌چنان می‌گوید، نیمی از جمعیت کشور زیر خط فقر زنده‌گی می‌کنند که درآمد روزانۀ آنان اندک است و به مواد اولیۀ مورد نیاز دست‌رسی ندارند.

بانو فاریابی می‌گوید: «نفوس در سن کار کشور حدود ۱۶ میلیون تن است که از آن‌ جمله در حدود ۶ میلیون آن سرگرم کار اند و ۱.۲ میلیون فعالانه دنبال کار اند. از نفوس مجموعی داخل کار در حدود ۴۵.۴ درصد آن در سکتور زراعت شامل‌اند و متباقی آن در سکتورهای مختلف کار می‌کنند.»

با این همه، وزارت اقتصاد از روی دست‌گرفتن طرح اشتغال‌زایی به ارزش ۲۰۰ میلیون افغانی خبر می‌دهد که بر اساس آن، پروژه‌های اشتغال‌زایی در ۱۳ ولایت کشور تطبیق می‌شود.

وزارت صنعت و تجارت نیز امروز کارکرد یک‌ساله‌اش را همه‌گانی کرد. مسئولان این وزارت در کنار دستاوردها به چالش‌هایی نیز اشاره کردند. فساد در گمرکات، عدم استفاده از تولیدات داخلی، نبود طرح/برند افغانی برای صادرات کشور و عدم اعتماد سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در داخل کشور از مشکلات عمدۀ فراراه رشد صنعت و تجارت کشور عنوان می‌شود.

نثاراحمد غوریانی، وزیر صنعت و تجارت می‌‌گوید که از سال ۲۰۱۴ به این‌سو، وضعیت سرمایه‌گذاری در کشور با شکننده‌گی هم‌راه بوده است.

با این حال، وزیر صنعت و تجارت می‌گوید، از آغاز سال ۱۳۹۹، ۳۰۰ کارخانه در کشور به کار آغاز کرده‌اند که فعالیت این کارخانه‌ها سبب رشد صنعت و تجارت می‌شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: