شماری از شهروندان افغانستان که پس از روی‌کارآمدن امارت اسلامی خواهان رفتن به بیرون از کشور به گونۀ غیرقانونی شده‌اند، می‌گویند که در مرزهای کشورها با مشکلات بسیاری روبه‌رو اند. آنان می‌افزایند که از سوی نیروهای مرزی لت‌وکوب شده‌اند و حتی با شلیک گلوله دوباره برگردانده می‌شوند.

نقیب‌الله ولوالجی، شهروند افغانستان که پس از روی‌کارآمدن امارت اسلامی کشور را ترک کرده است و قصد رفتن به ترکیه را از مسیر ایران دارد، به سلام‌وطندار می‌گوید که با لت‌وکوب از سوی نیروهای‌ مرزی ترکیه در مرز این کشور، سه بار به ایران برگردانده شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

اسلام‌الدین خیرخواه، دیگر شهروند افغانستان که کارمند وزارت دفاع دولت پیشین بوده، می‌گوید که توانایی رفتن به بیرون از کشور را به گونۀ قانونی نداشته است. او می‌افزاید که قاچاق‌بران نیز با فریب و گرفتن پول‌های هنگفت نتوانسته‌اند آنان را از مرز عبور دهند.

به گفتۀ آقای خیرخواه، قاچاق‌بران در تبانی با راننده‌ها، پناه‌جویان را به‌دست دزدان می‌سپارند. او نیز می‌گوید که دزدان و افراد استفاده‌جو حتی برای درخواست پول از مردان، زنان خانواده را به گروگان می‌گیرند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

پیش از این نیز دیدبان حقوق بشر گزارش داده بود که مرزبانان ترکی، پناه‌جویان افغانستان را تا حدی لت‌وکوب کرده‌اند که استخوان‌های شماری از آنان شکسته است. دیدبان حقوق بشر این‌گونه برخورد با پناه‌جویان را خلاف قوانین بین‌المللی خوانده و تأکید کرده است که تمام کشورها به‌شمول ترکیه باید به حقوق بشر و قوانین بین‌المللی احترام بگذارند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: