در ادامۀ واکنش‌ها به فرمان اجرایی جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحدۀ آمریکا، دربارۀ مصادرۀ بخشی از دارایی‌های افغانستان به‌عنوان غرامت به بسته‌گان قربانیان حمله‌های یازدهم سپتامبر، نهاد کاروان همبسته‌گی ملت افغانستان در یک گردهمایی اعتراضی در کابل، این تصمیم رئیس‌جهمور آمریکا را خائنانه و غیرانسانی خوانده و از جامعۀ جهانی و سازمان ملل متحد خواسته است که هرچه زودتر بایدن را از تصمیمش بازدارد.

شگوفه نجات، مسئول کاروان همبسته‌گی ملت افغانستان، آمریکا را به‌دلیل اختصاص ۳.۵ میلیارد دالر دارایی بانک مرکزی افغانستان به‌عنوان غرامت، دزد و ناقض حقوق بشر عنوان می‌کند و از سازمان ملل می‌خواهد که در برابر فرمان اجرایی رئیس‌جمهور این کشور، اقدام کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در همین حال، شمسیه حسن‌زاده، عضو شبکۀ زنان افغانستان و از شرکت‌کننده‌گان این گردهمایی، به سلام‌وطندار می‌گوید که وضعیت کنونی افغانستان با وضعیت ایالات متحده باید مقایسه شود و در صورتی که وضعیت آمریکا بحرانی‌تر از افغانستان باشد، آنان حاضر اند با آمریکا کمک کنند. به گفتۀ او، افغانستان از آمریکا کمک نه، بلکه حق خود را می‌خواهد.

پیش از این نیز شماری از شهروندان افغانستان، در برابر فرمان جو بایدن واکنش نشان داده و با برگزاری راهپیمایی‌ها و نشست‌های خبری، این تصمیم را غیرعادلانه و باج‌گیری از شهروندان افغانستان خوانده‌اند.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، فرمان آزادسازی هفت میلیارد دالر از ذخایر ارزی افغانستان که با روی‌کارآمدن امارت اسلامی از سوی این کشور بسته شده بود، را چند روز پیش امضا کرد. براساس این فرمان، ۳.۵ میلیارد دالر برای رسیده‌گی به کمک‌های بشردوستانه و بحران بشری در افغانستان و ۳.۵ میلیارد دالر دیگر برای پرداخت غرامت به بسته‌گان قربانیان حمله‌های یازدهم سپتامبر در آمریکا در نظر گرفته شده است.

پس از آن، کاخ سفید اعلام کرد که بدون حکم دادگاه ایالات متحدۀ آمریکا هیچ دارایی بانک مرکزی افغانستان به خانواده‌های قربانیان حمله‌های یازدهم سپتامبر، پرداخت نخواهد شد.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، روز گذشته در یک نشست خبری در پاسخ به پرسش خبرنگاران گفته که فرمان جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، دربارۀ دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان «یک گامی از روند است» و تا زمانی که حکم دادگاه در این زمینه صادر نشود، هیچ پولی انتقال نخواهد شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: