شب گذشته دانش‌آموزان یک مدرسۀ دینی در ننگرهار آماج حمله قرار گرفتند که در اثر آن هشت دانش‌آموز زخم برداشتند. این تازه‌ترین روی‌داد ضد امنیتی در کشور است که گزارش شده‌ است.

در کنار این، روز گذشته چندین راکت پی‌هم بر کابل شلیک شد که گفته می‌شود گردهمایی بزرگ علمای افغانستان را هدف قرار داد. پیش از این نیز، حمله‌های شبیه در بخش‌های مختلف کشور صورت گرفته که این همه نگرانی‌ها را به نبود امنیت در کشور بیش‌تر کرده است.

با این حال، آگاهان مسائل نظامی فاصله میان مردم و حکومت سرپرست امارت اسلامی را یکی از عوامل ناامنی در کشور عنوان می‌کنند و می‌گویند در صورتی که مردم به حکومت اطمینان داشته باشند، برای تأمین امنیت با حکومت هم‌کاری می‌کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

اسدالله ندیم، آگاه مسائل نظامی، می‌گوید: «اوضاع افغانستان از نگاه امنیتی نگران‌کننده ‌است. حکومت فعلی در این مورد توجه کند، تدابیر مؤثرتر روی‌دست گیرد. کوشش کند با تشکیل حکومت مردمی اعتماد مردم را جلب کند، در صورتی که حکومت مورد تأیید مردم باشد، هم‌کاری مردم با حکومت بیش‌تر شده و امنیت تأمین می‌شود.»

سروری نیازی، دیگر آگاه مسائل نظامی، نیز می‌گوید: «امنیت واقعی وقتی تأمین است که به حقوق همۀ مردم اولویت داده شود، سر کسی ظلم نشود و حقوق بشری در نظر گرفته شود.»

نگرانی‌ها از وضعیت امنیتی در افغانستان در حالی مطرح می‌شود که شماری از کشورها و نهادهای خارجی از وجود گروه‌های تروریستی در کشور هم‌واره نگرانی کرده‌اند.

برخی از آگاهان نیز می‌گویند که احتمال دارد گروه‌های تروریستی در صفوف نیروهای امارت اسلامی نفوذ داشته باشند و برای بی‌ثباتی و ناامنی در کشور، زمینه‌سازی کنند. به گفتۀ آنان، حکومت سرپرست در تأمین امنیت تاکنون ضعیف عمل کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

عبدالواحد طاقت، یکی دیگر از آگاهان مسائل نظامی، هم‌چنان می‌گوید: «شاید افرادی به‌نام داعش و القاعده و گروه‌های دیگر در صفوف افراد حکومت فعلی نفوذ کرده باشند و از داخل آنان این حمله‌ها را انجام دهند.»

بر بنیاد گزارش‌ها، شاخۀ خراسان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مسئولیت حمله‌های پری‌روز در شهر کابل را برعهده گرفته ‌است. لازم به یادآوری‌ست با آن‌که حکومت سرپرست امارت اسلامی بارها از تأمین امنیت کامل در سراسر کشور اطمینان داده‌؛ اما نقاط مختلف کشور گواه روی‌دادهای ضد امنیتی بوده ‌است.

تلاش کردیم پاسخ امارت اسلامی را در پیوند به ناامنی‌های اخیر در کشور داشته باشیم؛ اما سخنگویان آن حاضر به گفت‌وگو نشدند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: