اکادمی علوم افغانستان، روز چهارشنبه، ۱۵ قوس، نشستی را پیرامون سیاست خارجی افغانستان در این اکادمی برگزار کرد. عبدالسلام حنفی، معاون اداری ریاست‌الوزرای امارت اسلامی، در این نشست می‌گوید که بی‌طرفی افغانستان به عنوان یک مکانیزم برای تأمین صلح و ثبات در کشور و جلوگیری از رشد منازعات منطقه‌ای، ضروری است.

معاون اداری ریاست‌الوزرای امارت اسلامی، می‌افزاید که امارت اسلامی می‌خواهد افغانستان یک کشور مستقل و بی‌طرف باقی بماند و عضویت هیچ ائتلاف نظامی را دریافت نخواهد کرد. او، تأکید می‌کند که امارت اسلامی می‌خواهد با کشورهای همسایه و قدرت‌های بزرگ جهان تعامل مثبت داشته باشد.

عبدالسلام حنفی، می‌گوید: «امارت اسلامی می‌خواهد که افغانستان یک کشور مستقل باقی بماند و عضو هیچ ائتلاف نشود و همیشه بی‌طرفی خود را حفظ کند و با همه کشورها تعامل خوب می‌داشته باشد و از کشورها نیز می‌خواهد که در امور داخلی افغانستان مداخله نکنند.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

در همین حال، سرپرست وزارت امور خارجه، نیز در یک بیانیه بر بی‌طرفی و توازن در سیاست خارجی تأکید می‌کند و می‌گوید که سیاست خارجی افغانستان بیش‌تر اقتصادمحور است.

محب‌الله وثیق، رییس دفتر سرپرست وزارت امور خارجه، در این باره می‌گوید: «سیاست خارجی افغانستان بر اساس ارزش‌های معنوی و منافع ملی ساخته شده است و بر بی‌طرفی، توازن و اقتصادمحوربودن تأکید می‌کند. به هیچ کسی اجازه نمی‌دهد که خاک افغانستان کشورهای دیگر را تهدید کند و نیز به کشورهای دیگر اجازه نمی‌دهد که به امنیت افغانستان تهدید باشند.»

افزون بر این، شماری از اشتراک‌کنندگان این نشست، برگزاری این گونه نشست‌ها را برای شناسایی چالش‌های سیاست خارجی مؤثر می‌دانند و بر پیداکردن را‌ه‌های حل در سیاست خارجی تأکید می‌کنند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

لطف‌الله خیرخواه، معین علمی وزارت تحصیلات عالی، می‌گوید: «باید چالش‌های سیاست خارجی برملا شود و برای راه‌های حل چالش‌های سیاست خارجی پیشنهادهایی صورت بگیرد و مقاله‌هایی که در این مورد نشر می‌شود، باید به گونه‌ی گسترده نشر شود.»

سیدبشیرآغا هاشمی، رییس دانش‌گاه تعلیم و تربیه‌ی کابل، نیز می‌گوید: «سیاست خارجی افغانستان اکنون بیش‌تر نظری است و استادان دانش‌گاه‌ها و محققان باید چالش‌ها را شناسایی و راه‌های حل به آن پیدا کنند و این گونه برنامه‌ها بیش‌تر برگزار شود.»

گفتی است که امارت اسلامی پیش از این گفته بود که کار روی تدوین سیاست خارجی حکومت سرپرست جریان دارد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: