مسئولان حزب عدالت و توسعه خواستار تغییر روش سیاست خارجی امارت اسلامی شدند. سیدجواد حسینی، رهبر حزب عدالت و توسعه، امروز در یک نشست خبری در کابل می‌گوید که سیاست خارجی امارت اسلامی باید تغییر کند و بر محور منافع عیار شود.

به باور آقای حسینی، با روشی که امارت اسلامی به پیش گرفته، با گذشت هشت ماه تاکنون از سوی هیچ کشوری به رسمیت شناخته نشده است. او با اشاره به بسته‌ماندن مکتب‌های دخترانه، وضعیت حقوق بشری و ایجاد حکومت همه‌شمول، می‌افزاید که امارت اسلامی به خواست‌های جهانی که بستر ملی دارد، عمل نکرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

سیدجواد حسینی می‌گوید: «سیاست خارجی افغانستان باید براساس عقلانیت، تدبیر، دانش و آگاهی بین‌المللی، تعامل و هم‌کاری مثبت در محور منافع ملی افغانستان تعریف و عملی شود.»

در همین حال، طارق فرهادی، آگاه روابط بین‌الملل و تحلیل‌گر مسائل سیاسی، به سلام‌وطندار می‌گوید که «تعهدشکنی» امارت اسلامی سبب شده است تا اعتبار آن در پیش جهانیان کم شود. او می‌افزاید: «حالا کریدیت‌کارت حکومت افغانستان پیش دنیا خلاص شده است و کسی هم نیست که به امارت اسلامی کریدیت بدهد. این مشکل بزرگ است.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

با این همه، مسئولان امارت اسلامی می‌گویند که سیاست خارجی آنان زنده و متحرک است و آنان با شمار بسیاری از کشورها در ارتباط‌اند. بلال کریمی، از معاونان سخنگوی امارت اسلامی به سلام‌وطندار می‌گوید که حضور مسئولان امارت اسلامی در تریبون‌های خارجی، پذیرفتن دیپلماتان آنان از سوی بعضی کشورها، نتیجۀ سیاست خارجی موفق امارت اسلامی‌ست.

گفتنی‌ست که جامعۀ جهانی در طول هشت ماهی که گذشت، نزدیک به سه میلیارد دالر کمک‌های بشردوستانه به افغانستان کرد. با آن‌هم وضعیت بحرانی سیاسی و اقتصادی در افغانستان به ثبات نسبی نرسیده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: