معاون دوم رییس‌الوزرا، در واکنش به ادعاهای کشتن اسیران جنگی از سوی نیروهای امارت اسلامی، می‌گوید که هیچ فردی، حق ندارد اسیران جنگی را بکشد.

عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس‌الوزرا، امروز (چهارشنبه، ۲۷ میزان)، در نشستی در کابل، با رد کشته‌شدن اسیران جنگی از سوی نیروهای امارت اسلامی، می‌گوید که هیچ کسی حق ندارد، اسیران جنگی را بکشد.

او می‌گوید: «هیچ فرد حق ندارد که بیرون از میدان جنگ، اسیران را از بین ببرد و اگر این کار را انجام بدهند، جرم فردی را انجام داده اند و این کار، از نظر امارت اسلامی محکوم است. دوسیه‌ی اسیران جنگی باید از محکمه‌های ثلاثه –ابتداییه، مرافعه و تمیز- عبور کند.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

با این حال، او می‌افزاید که برای رسیدگی به تخلفات نیروهای امارت اسلامی، دادگاه نظامی ایجاد شده و اگر کسی از این نیروها شکایتی دارد، می‌تواند به این دادگاه مراجعه کند.

گفتنی است که امروز، ریچارد بنت، گزارش‌گر ویژه‌ی حقوق‌ بشر سازمان ملل متحد برای افغانستان، برای بررسی وضعیت حقوق‌بشری در پنجشیر، به این ولایت رفته است.

پیش‌تر از این، دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما)، اعلام کرده بود که هیئتی را به پنجشیر می‌فرستد، تا در باره‌ی ادعاهای نقض حقوق بشر در این ولایت تحقیق کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

این در حالی است که رسانه‌ها، بارها از نقض حقوق‌ بشر و حقوق جنگ از سوی نیروهای امارت اسلامی در پنجشیر، گزارش داده اند.

در همین حال، «افغان‌ویتنس» در گزارش تازه‌ی خود که روز گذشته –سه‌شنبه، ۲۶ میزان- نشر کرده، گفته که نیروهای امارت اسلامی در یک ماه گذشته، ۲۷ اسیر جنگی را در پنجشیر با ضرب گلوله کشته اند.

افغان‌ویتنس، یک نهاد تحقیقی غیرانتفاعی در بریتانیا است که اطلاعات در باره‌ی رویدادهای ضدحقوق‌بشری در افغانستان را گردآوری، تحلیل و تجزیه می‌کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: