به ابتکار بازرگانان کشور یک نمایش‌گاه سه روزۀ گونه‌های کالاهای داخلی و خارجی در کابل گشایش یافته است. در این نمایش‌گاه ۱۵۰ غرفه به مردان و ۱۵۰ غرفۀ دیگر به زنان اختصاص یافته که گونه‌های کالاهای داخلی و خارجی در آن به نمایش گذاشته شده است.

مقام‌های امارت اسلامی امروز در برنامۀ گشایش این نمایش‌گاه می‌گویند که برای فراهم‌کردن زمینۀ کار به شهروندان، مجموعه‌یی از برنامه‌ها روی‌دست گرفته شده است و یک شرکت سهامی در آیندۀ نزدیک ایجاد می‌شود که شماری از سرمایه‌گذاران با سرمایۀ حدود ۳۰۰ میلیون دالر آغاز به فعالیت خواهند کرد.

ملا عبدالغنی برادر، معاون نخست رئیس‌الوزرا و رئیس کمیسیون اقتصادی امارت اسلامی، برگزاری چنین نمایش‌گاه‌ها را مهم می‌داند و می‌گوید که هم‌واره تلاش کرده‌اند تا مشکلات فراراه بازرگانان و سرمایه‌گذاران را حل کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

او از تمامی بازرگانان کشور می‌خواهد که با سرمایه‌گذاری در کشور، افغانستان را از نظر اقتصادی خودکفا کنند. او می‌افزاید: «در بخش تأمین امنیت اطمینان می‌دهیم، مطمئن باشید که تا حد توان خود ان‌شاءالله از عزت، سر و مال شما محافظت می‌کنیم.»

در همین حال، سخی‌احمد پیمان، معاون اتاق صنایع و معادن کابل، می‌گوید که بخش خصوصی با وجود مشکلات به فعالیت‌های خود در عرصه‌های مختلف ادامه داده است.​ او از امارت اسلامی می‌خواهد که به کارخانه‌های صنعتی زمین‌های بیش‌تری اختصاص دهد و دربارۀ تولید برق از زغال‌سنگ توجه جدی کند.

او می‌‌افزاید: «اتاق‌ تجارت و صنایع برنامه دارد تا سرمایه‌های سرگردان را جلب کند و از فرصت‌های موجود برای شکوفایی و رشد اقتصادی کشور باید استفاده شود تا افغانستان از نیازمندی به دیگر کشورها رهایی یابد.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

معاون اتاق صنایع و معادن کابل می‌‌افزاید هم‌اکنون ۵۰۰۰ کارخانۀ صنعتی در کشور فعالیت می‌کنند که به حدود ۴۰۰۰ تن در این کارخانه به‌طور مستقیم و به بیش‌تر از یک میلیون تن به‌طور غیرمستقیم زمینۀ کار فراهم شده است.

از سویی هم، محمدحسن شیرزایی، مستشار سفارت ایران در کابل نیز می‌گوید که آنان آماده‌اند تا در بخش‌های مختلف با شهروندان افغانستان هم‌کاری کنند و در سال جاری نمایش‌گاه‌هایی را در کابل راه‌اندازی خواهند کرد. گفتنی‌ست که پیش از این نیز در کابل و برخی از ولایت‌ها، نمایش‌گاه‌های کالاهای مختلف داخلی و خارجی برگزار شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: