شماری از باشندگان ولسوالی کوهستانات سرپل، می‌گویند که که مکتب ابتدائیه‌ی اختیار در روستای اختیار این ولسوالی، به چراگاه تبدیل شده است. به گفته‌ی آن‌ها، در کنار این، شماری از آموزگاران خیالی نیز زیر نام آموزگار در این مکتب، از ریاست معارف سرپل معاش دریافت می‌کنند.

نسیم، یکی از باشندگان ولسوالی کوهستانات سرپل، به سلام‌وطندار می‌گوید: «باید جلو کسانی که بدون حضور در مکتب معاش می‌گیرند، گرفته شود؛ مکاتب نظارت شود. ما خوش داریم در مکتب اولاد ما درس و سبق بخواند، نه این که محل تربیه‌ی مواشی شود.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

همین گونه، عبدالقدیر، باشنده‌ی دیگر این ولسوالی، می‌گوید که آموزگاران خیالی هنوز هم از نشانی مکتب ابتدائیه‌ی اختیار، معاش دریافت می‌کنند. او، می‌گوید: «در ولسوالی ما مکتب به نام است، تعمیر دارد؛ اما از شاگرد و معلم خبری نیست؛ ولی معاش معلم پرداخت می‌شود. این یک جفا است به مردم ولسوالی کوهستانات. باید امارت اسلامی جلو این گونه فعالیت را بگیرد.»

یکی از صنف‌های درسی مکتب ابتدائیه‌ی اختیار، در روستای اختیار کوهستانات سرپل

مسئولان محلی سرپل در حالی که تبدیل‌شدن مکتب ابتدائیه‌ی بخیتار به چراگاه را رد نمی‌کنند؛ اما حضور آموزگاران خیالی در این مکتب را نمی‌پذیرند.

محمد رحمانی، رییس معارف سرپل، با رد حضور آموزگاران و دانش‌آموزان خیالی در مکتب‌های ولسوالی کوهستانات سرپل، از اعزام هیئتی به منظور حل مشکلات مکتب ابتدائیه‌ی اختیار در روستای اختیار این ولسوالی خبر می‌دهد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

او می‌گوید: «همه چیز را رد نمی‌کنم. در یک مکتب وقتی که استاد نباشد، ملازم نباشد، مکتب مسئول نداشته باشد، هیچ چیزی بعید نیست. این قدر می‌گویم از این پیش در آن جا بست خیالی نبوده. تعمیر بوده؛ اما کارمند اصلا نداشته. بیش‌تر از ده سال می‌شود که آن جا کسی به عنوان کارمند معارف کار نکرده است.»

در همین حال، بزرگان قومی در سرپل، از امارت اسلامی می‌خواهند که جلو فساد اداری در سکتور معارف را گرفته و به سرنوشت فرزندان کشور بیش‌تر توجه کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: