وزارت تحصیلات عالی امارت اسلامی، امروز (چهارشنبه، ۲۰ ثور)، یک مرکز درمان داخله‌ و جراحی سرطان را در شفاخانه‌ی تدریسی علی‌آباد، به‌ بهره‌برداری سپرد.

عبدالمطب شینواری، رییس شفاخانه‌ی تدریسی علی‌آباد، می‌گوید که این مرکز به هم‌کاری سازمان جهانی بهداشت، کمیته‌ی جهانی صلیب سرخ و وزارت تحصیلات عالی ساخته شده است.

به گفته‌ی او، این مرکز، چهل بستر دارد و به هزینه‌ی بیش از ۲۰ میلیون افغانی، ساخته شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

مسئولان وزارت تحصیلات عالی، از پزشکان متخصصی که کشور را ترک کرده اند، می‌خواهد تا به افغانستان بازگشته و زمینه‌ی درمان معیاری را به شهروندان فراهم سازند.

در همین حال، ندامحمد ندیم، سرپرست وزارت تحصیلات عالی، از نهادهای بین‌المللی می‌خواهد که برای معیاری‌سازی بخش صحت افغانستان هم‌کاری کنند. «بودجه مرکز شعاع سرطان از سوی کابینه تصویب شده است و قرار است که کار عملی آن آغاز شود. ما از نهادهای بین‌المللی، می‌خواهیم که افغانستان را برای معیاری‌سازی سکتور صحت هم‌کاری کنند.»

از سویی هم، شماری از بیماران مبتلا به سرطان، با استقبال از گشایش این مرکز درمانی، می‌گویند؛ امیدوارند که در این شفاخانه درمان شوند.

اکرام‌الدین ۶۴ساله که به سرطان مبتلا و در شفانه‌ی تدریسی علی‌آباد بستری است، می‌گوید که به علت نداشتن پول، نتوانسته برای درمان به کشورهای هم‌سایه برود. او، می‌افزاید: «امیدوارم که در مرکز تداوی داخله و جراحی سرطان در شفاخانه‌ی تدریسی علی‌آباد درمان شوم.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

امین‌گل، شهروند دیگر مبتلا به سرطان که در شفاخانه‌ی تدریسی علی‌آباد بستری است، می‌گوید: «در شفاخانه‌های مختلف جهت درمان سرطان رفتم و اکنون به این مرکز آمدم که درمان شوم.»

در حال حاضر، تنها سه مرکز تشخیص و درمان انواع سرطان در کابل، کندهار و هرات فعالیت دارد.

بر بنیاد آمار سازمان جهانی بهداشت، در سال گذشته، ۲۳ هزار بیمار مبتلا به سرطان در افغانستان ثبت شده و ۱۶ هزار تن آن‌ها در اثر این بیماری جان باخته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: