برای نخستین بار در سطح حوزه‌ی شمال‌شرق، یک مرکز درمان بیماری هیموفیلیا در کندز، از سوی وزارت صحت عامه گشایش یافت.

مسئولان بانک ملی خون افغانستان، در مراسم گشایش این مرکز که روز گذشته (پنج‌شنبه، ۴ عقرب) در کندز برگزار شد، می‌گویند که این مرکز درمانی به منظور ارائه‌ی خدمات سریع و بهتر به بیماران از کندز، بغلان، تخار و بدخشان، ایجاد شده است.

محمدناصر صادق، رییس بانک ملی خون افغانستان، ایجاد مرکز درمان هیموفیلیا را نیاز جدی می‌داند و می‌گوید که بسیاری از افراد مبتلا به هیموفیلیا در کشور، فکتور شان از یک پایین‌تر است که ۹۸ درصد این بیماران معیوب شده اند. او، می‌افزاید: «وقتی دیدیم که از اطراف حتا از بدخشان و هلمند و از نقاط مختلف کشور بیماران به مرکز می‌آیند و بسیار در حالت بد قرار دارند، این انگیزه برای ما پیدا شد که باید در زون‌ها، مرکزهایی ایجاد شود و این موضوع را با وزارت شریک ساختیم، آن‌ها هم مستقیم حکم دادند تا هرچه زودتر مرکزها ایجاد شود.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

هرچند مسئولان بانک ملی خون افغانستان، آمار دقیق از شمار مبتلایان به هموفیلیا در کندز را ارائه نمی‌کنند؛ اما می‌گویند که این مرکز صحی ۱۰ بستر دارد.

در همین حال، پزشکان متخصص هیموفیلیا در کندز، می‌گویند که این یک بیماری ژنتیکی ارثی است که سبب ازدست‌دادن خون از دوران کودکی، و در صورت درمان‌نشدن، باعث مرگ بیمار می‌شود.

حشمت احساس، متخصص بخش اطفال شفاخانه‌ی حوزه‌ای کندز، می‌گوید که درمان بیماران هیموفیلیا به دو روش انجام می‌شود؛ یکی درمان وقایوی و دیگر درمان اختلالات است. او، می‌افزاید: «تداوی وقایوی یعنی جلوگیری از خون‌ریزی، مریض‌ها که اکثراً به پروسیجرهای جراحی مواجه می‌شوند ضرورت به تداوی دارند، دیگر مریض‌هایی که اختلالات دارند یا مریض‌هایی که خون‌ریزی‌های مفصلی، قفی یا دماغی برای شان پیدا می‌شود، در آن صورت ضرورت به تداوی است.»

شماری از بیماران در کندز، با ابراز خوش‌حالی از ایجاد مرکز درمان هموفیلیا در این ولایت، می‌گویند که پیش از این، آن‌ها برای انتقال بیماران خود به کابل هزینه‌های زیادی می‌پرداختند؛ اما اکنون، با ایجاد این مرکز، بخشی از مشکلات شان برطرف خواهد شد.

مهراب‌الدین، یکی از بیمارداران در کندز که کودک خردسالش از ماه‌ها به این سو از بیماری هیموفیلیا رنج می‌برد، می‌گوید که به دلیل ناداری، دیگر توان سفر به پایتخت را ندارد و از ایجاد این مرکز درمانی، خرسند است. او، می‌گوید: «ما خیلی خوش هستیم که این مرکز جور شده؛ در راه بسیار مشکلات بود و بسیار هزینه‌ی بالا کار دارد تا ما مصرف کنیم و به کابل برویم.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

مرکز درمان بیماری هیموفیلیا در حالی در حوزه‌ی شمال‌شرق کشور در حالی ایجاد شده است که باشندگان آن پیش از این، بیماران شان را برای درمان به کابل انتتقال می‌دادند و با مشکلات فروانی روبه‌رو بوده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: