مسئولان در شهرداری کابل، می‌گویند که روند توزیع و فروش زغال‌سنگ به بهای اندک در ۲۲ ناحیه‌ی پایتخت آغاز شده است. آن‌ها، می‌افزایند که امسال نیز هر تُن زغال‌سنگ به ۹۰۰۰ افغانی در مکان‌های تعیین‌شده، به فروش می‌رسد.

نعمت‌الله بارکزی، سخن‌گوی شهرداری کابل، می‌گوید: «در شهر کابل در ۲۲ ناحیه، محل‌هایی مشخص‌ شده که هم‌وطنان می‌توانند زغال‌سنگ را به قیمت نازل فی تُن نُه هزار افغانی خریداری کنند. وظیفه‌ی انتقال زغال‌سنگ، تضمین کیفیت و نظارت از کیفیت بر عهده‌ی وزارت معادن و پترولیم است.»

مسئولان شهرداری کابل، تأکید می‌کنند که نیازمندان برای خرید زغال‌سنگ، نخست باید تأییدی وکیل گذر و پس از آن تأییدی ناحیه‌ی شهرداری کابل را بگیرند و پس از دریافت برگه‌ی توزیع زغال‌سنگ، به نیازمندان، زغال‌سنگ توزیع خواهد شد.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

با نزدیک‌شدن زمستان و افزایش سرما، شماری از شهروندان که برای گرم‌کردن خانه‌های شان مواد سوختی به ویژه زغال‌سنگ تهیه می‌کنند، با استقبال از توزیع زغال‌سنگ، می‌گویند خرسند اند که پس از این، می‌توانند به بهای اندک زغال‌سنگ مورد نیاز شان را تأمین کنند.

محمداکبر، باشنده‌ی ناحیه‌ی دوم شهر کابل، می‌گوید: «ما خوشحالیم و کیفیت زغال‌سنگ و قیمتش هم نسبت به بازار خوب است. قیمتش نسبت به بازار تفاوت دارد و یک سیر زغال‌سنگ در بازار تا ۱۰۰ افغانی به فروش می‌رسد و این به ما ۶۳ افغانی به فروش می‌رسانند.»

بی‌بی‌ماه‌گل، دیگر باشنده‌ی کابل، نیز می‌گوید که به دلیل ناداری، او و کرایه‌نشین خانه‌اش می‌خواهند که یک جا یک تُن زغال‌سنگ بخرند. او، می‌افزاید: «دو فامیل استیم، ۴۵۰۰ افغانی فی فامیل انداز می‌کنیم و توان خریداری یک تُن را نداریم. مجبور اگر کم‌بود شد، باز مجبوریم قرض بگیریم تا یک مقدار دیگر هم بخریم.»

در همین حال، مسئولان شرکت «سادات» که مسئولیت انتقال و توزیع زغال‌سنگ را در ۲۲ ناحیه‌ی شهر کابل دارند، می‌گویند که زغال‌سنگ را به پایتخت‌نشینان به فروش می‌رسانند.

خلیل‌احمد پیام، نماینده‌ی شرکت سادات، می‌گوید: «زغالی که توسط وزارت معادن با شهرداری کابل توزیع می‌شود و با تخفیف ۳۰۰۰ افغانی نسبت به بازار به مردم به فروش می‌رسد، کیفیت زغال باید خوب باشد.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

با این حال، مسئولان وزارت معادن و پترولیم، می‌گویند که کار انتقال ۵۰ هزار تُن زغال‌سنگ در کابل آغاز و در بخش‌های مشخص شهر جابه‌جا شده است.

همایون افغان، سخن‌گوی این وزارت، می‌گوید: «بسیار یک نرخ نازل و پایین است و وزارت محصول خود را معاف کرده؛ به خاطری که زغال باکیفیت به باشندگان کابل توزیع شود و قرار است که ۵۰ هزار تُن انتقال پیدا کند و در صورت نیاز، می‌شود که کار انتقال ادامه یابد و کیفیت آن تضمین شده است.»

گفتنی است که سال گذشته نیز، شهرداری کابل، زغال‌سنگ را در بخش‌های مختلف با بهای پایین به فروش می‌رساند؛ اما پایتخت‌نشینان، از فروش زغال‌سنگ بی‌کیفیت شکایت داشتند و به گفته‌ی آن‌ها، شهرداری کابل به جای فروش زغال‌سنگ، خاک‌ریزه‌ی آن را به فروش می‌رساند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: