مسئولان محلی پکتیا، می‌گویند که ۱۵۰ صنف آموزش ابتدایی محلی برای صدها دختر و پسر در مرکز و چندین ولسوالی این ولایت، ایجاد شده است.

این صنف‌های محلی، با هزینه‌ی مالی صندوق پشتیبانی از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) و توسط سازمان انکشاف افغانستان، ساخته شده است.

عبدالوکیل خالد، رییس معارف پکتیا، به سلام‌وطندار می‌گوید که این صنف‌ها، در ولسوالی‌های زرمت، روحانی بابا، احمدآبا و سید کرم به شمول شهر گردیز، مرکز این ولایت، فعال شده که روند آموزش عملاً در آن جریان دارد.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

او، می‌افزاید این نخستین بار است که این گونه صنف‌ها زیر نظر ریاست معارف، ساخته می‌شود که صدها دختر و پسر در آن آموزش‌های ابتدایی را فرا می‌گیرند.

به گفته‌ی خالد، در این صنف‌ها، به کودکان بازمانده از آموزش، زمینه‌ی فراگیری آموزش‌های ابتدایی فراهم می‌شود.

رییس معارف پکتیا، از دیگر مؤسسه‌ها، می‌خواهد که این گونه صنف‌های آموزشی را در روستاها و نقاط دوردست این ولایت، فعال کنند تا زمینه‌ی فراگیری آموزش به دیگر کودکان نیز فراهم شود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

گفتنی است که پیش از این، یونیسف برای دختران و پسران بازمانده از آموزش در پکتیا و شماری از ولایت‌های دیگر، از طریق صنف‌های درسی محلی فرصت‌های آموزشی را فراهم کرده است.

یونیسف، اخیراً در خبرنامه‌ای گفته بود که تلاش دارد شمار صنف‌های آموزشی محلی را تا پایان سال روان میلادی، به ۲۱ هزار افزایش بدهد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: