وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان، امروز (یک‌شنبه، ۲۰ جوزا) در خبرنامه‌ای گفته است که در یک روز گذشته ۱۷۷۳ مهاجر افغان از گذرگاه مرزی اسلام‌قلعه‌ی هرات به گونه‌ی داوطلبانه و اجباری به کشور برگشته اند.

بر اساس خبرنامه‌ی وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان، ۳۲۴ مهاجر افغان دیگر از گذرگاه مرزی سپین‌بولدک در کندهار، به گونه‌ی اجباری به کشور برگشته اند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

در خبرنامه آمده است: «یک هزار و ۷۷۳ تن مهاجر مقیم ایران به تاریخ ۱۹ جوزا از طریق مرز اسلام‌قلعه‌ی هرات طور داوطلب و اجباری به کشور برگشت کردند که به ۲۴۰ تن کمک صورت گرفت و نیز ۳۲۴ تن مهاجر افغان به تاریخ ۱۹ جوزا از مرز سپین‌بولدک به کشور برگشت کردند که به همه‌ی شان کمک صورت گرفت.»

در همین حال، مهاجران برگشته از ایران و پاکستان، از حکومت سرپرست خواهان ایجاد زمینه‌ی کار و سرپناه اند.

عبید، باشنده‌ی هرات که روز گذشته از گذرگاه مرزی اسلام‌قلعه به گونه‌‌ی اجباری به افغانستان برگشته است، از حکومت سرپرست می‌خواهد که به جوانان کارآفرینی کند.

او می‌گوید: «از حکومت می‌خواهیم که زمینه‌‌ی کار را در کشور فراهم کند. ما تا چه زمان به ایران، پاکستان و ترکیه برویم؟»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

سمیع‌الله، باشنده‌‌ی ننگرهار نیز که به گونه‌ی اجباری از پاکستان اخراج شده است، از حکومت سرپرست می‌خواهد که به او و خانواده‌اش سرپناه دایمی را فراهم کند. «از حکومت می‌خواهیم که به ما زمین بدهد؛ آبادی کنیم و نیز زمینه‌ی کاروبار را به ما فراهم کند.»

پیش از این سازمان بین‌المللی مهاجرت، گفته است که در بیش از چهار ماه گذشته‌ی سال روان میلادی، بیش از یک‌ونیم میلیون مهاجر افغان از ایران و پاکستان به گونه‌‌ی داوطلبانه و اجباری به کشور شان برگشته اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: