مسئولان در بانک مرکزی افغانستان، امروز (چهارشنبه، ۱۶ حمل)، در نشست ارائه‌ی گزارش کاری سال ۱۴۰۱ این بانک در مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت در کابل، می‌گویند که بر اساس آخرین آمار، نرخ تورم در کشور به ۳.۵ درصد کاهش یافته است. بر اساس معلومات مسئولان، نرخ تورم از ۱۵.۳ در سال ۱۴۰۰، به ۳.۵ در ۱۴۰۱، کاهش یافته است.

احمدجواد سداد، رییس سیاست پولی بانک مرکزی افغانستان، در باره‌ی عامل‌های کاهش نرخ تورم در یک ‌سال پسین، می‌گوید: «عامل‌های کاهش نرخ تورم، تطبیق سیاست‌های پولی و بحث دیگر، افزایش صادرات است که تأثیر داشته ‌است. از سوی دیگر، بنا بر پایین‌آمدن ارزش پولی شماری از کشورهای منطقه، تقاضا به پول افغانی بیش‌تر شد. هم‌چنان کمک بشری‌ای که به افغانستان می‌آید، بدون شک که آن هم نقش خود را داشته است.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

در کنار این، بانک مرکزی افغانستان، اعلام کرده است که در سال گذشته‌ی خورشیدی، هشت میلیارد و ۶۰۰ میلیون افغانی، درآمد داشته‌ که افزایش ۵۹ درصدی در مقایسه با ۱۴۰۰ را نشان می‌دهد. مسئولان این بانک، در نشست امروز هم‌چنان گفته اند که در ۱۴۰۱، سه میلیارد و ۱۴۰ میلیون و ۸۰۰ هزار افغانی بانکنوت چاپ تازه، به کشور رسیده ‌است.

به گفته‌ی مسئولان بانک مرکزی افغانستان، این بانک در نظر دارد تا نظام بانک‌داری افغانستان در آینده، به گونه‌ی کامل به بانک‌داری اسلامی، بدل شود. محمدیوسف سلیم، رییس بانک‌داری اسلامی بانک مرکزی، به سلام‌وطندار می‌گوید: «در سال پیش، ما همه‌ی قوانین و مقررات را بررسی و کوشش کردیم که مطابق شرایط کنونی، به پالیسی خود تغییرات بیاوریم.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

محمدعباس سامح، رییس عملیات بازار بانک مرکزی، نیز می‌گوید: «سعی و تلاش ما سبب شد که در مجموع در ذخایر ارزی کشور افزایش مناسبی به وجود بیاید. بر اساس آخرین آمار و معلوماتی که در دست‌رس داریم، مجموع ذخایر ارزی کشور، بیش‌تر از ۹.۲۸ میلیارد دالر می‌شود که از این میان، ۷.۳ میلیارد دالر و معادل آن ۷۹ درصد می‌شود، در اختیار ایالات متحده‌ی امریکا، است.»

بر اساس معلومات بانک مرکزی افغانستان، در سال گذشته ارزش افغانی در برابر دالر امریکایی، ۱.۰۱ درصد کاهش داشت؛ در حالی که این رقم در ۱۴۰۰، بیش از ۱۳ درصد بوده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: