شماری از رانندگان مسیرهای ولسوالی‌های دره‌‌ی‌صوف بالا و پایین ولایت سمنگان، از معیاری‌نبودن این مسیرها شکایت می‌کنند و می‌گویند که این مسئله آنان را با مشکلات بسیاری رو‌به‌رو کرده؛ تا جایی ‌که بسیاری از موترها استهلاک شده است.

عبدا‌‌‌لقهار، یکی از رانندگان موترهای باربری که در این مسیر کار می‌کند، می‌گوید: «دره‌ی‌صوف می‌رویم، همین راه بسیار خراب است. زودتر کدام جای از این را بگویی؛ این قدر مشکل است، کار و غریبی هم نیست که می‌آیی، موتر عوارض می‌کند.»

عبدالرزاق، دیگر راننده در مسیر دره‌‌ی‌صوف نیز می‌گوید که به دلیل خرابی جاده، از مرکز سمنگان تا دره‌ی‌صوف را در ۱۴ ساعت طی می‌کند. او می‌افزاید: «از سمنگان تا دره‌ی صوف ۱۴ ساعت راه می‌کنیم. همین سرک را تا آخر می‌رویم، راه خراب است. کپرک است، جمپ‌وجول است، گولایی‌هایش خراب است و راه خاک دارد. کلاه موتر خاک کش می‌کند، با مشکلات زیاد مواجه هستیم.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

از سوی دیگر، شماری از بزرگان  قومی ولسوالی‌های دره‌ی‌صوف بالا و پایین، نیز می‌گویند که از مرکز سمنگان تا ولسوالی‌های دره‌ی‌صوف بالا و پایین این ولایت، بیش از ۱۳۰ کیلومتر راه است و خرابی راه، باشندگان این دو ولسوالی را با چالش‌ها و مشکلات بسیاری روبه‌رو کرده است.

عبدالاحمد، از بزرگان قومی ولسوالی دره‌ی‌صوف، می‌گوید: «جایی که ما و شما ایستاده هستیم، ختم سرک قیر است که از این جا طولش تا ولسوالی دره‌ی‌صوف از ۱۳۰ کیلومتر بالاتر است. دیگر اطراف این سرک قریه‌هایی که زندگی می‌کنند، هر کدامش سه ساعت-چهار ساعت راه موتر دارند. بعضی‌ها راه دارند و بعضی‌ها ندارند، خیلی ما با مشکلات زیادی روبه‌رو هستیم.»

محمدالله بیک، دیگر بزرگ قومی ولسوالی دره‌ی‌صوف، نیز می‌گوید: «این سرک تا که می‌روی خراب است. واقعاً مردم بسیار با مشکلات روبه‌رو هستند. دیگر کوتل‌ها است، پل‌وپلچک نیست. باز به خصوص در فصل زمستان مردم بسیار با مشکلات مواجه هستند. به خصوص کسانی که مریض داشته باشند، نمی‌توانند مریض شان از یک جای به جای دیگر انتقال بدهند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

با این حال، مسئولان حفظ و مراقبت جاده‌ها در ریاست فواید عامه‌‌ی سمنگان، می‌گویند که این ریاست کار بازسازی و جغل‌اندازی این جاده را در سطح «درجه دو» آغاز کرده است و با فراهم‌شدن بودجه، کار آسفالت آن نیز آغاز خواهد شد.

نجیب‌الله، مسئول بررسی و طراحی جاده در ریاست فواید عامه‌ی ولایت سمنگان، به سلام‌وطندار می‌گوید: «پلان داریم که کار حفظ و مراقبت خود را انجام بدهیم. یک ماه شاید روی این سرک‌ها کار کنیم. یک جغل‌اندازی به شکل درجه دوم توسط ماشینری ریاست فواید عامه پلان داریم. این حالتی است که توسط خود فواید عامه نظر به درخواستی و عرایض مردم یگان حفظ و مراقبت خود ما داریم در ولسوالی‌ها.»

گفتنی است که ولسوالی‌های دره‌‌ی‌صوف بالا و پایین بیش از ۲۰۰ هزار تن جمعیت دارد؛ اما مسیر رفت‌وآمد آنان خامه و غیرمعیاری است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: