ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی حکومت سرپرست امارت اسلامی، امروز در اعلامیه‌ای با گرامی‌داشته‌شدن هشت ثور به عنوان روز آزادی افغانستان، گفته است که امارت اسلامی در سایه‌ی نظام اسلامی برای تحقق آرمان‌های همه جهادهای مردم افغانستان تلاش می‌کند.

در همین حال، نورمحمد ثاقب، سرپرست وزارت ارشاد، حج و اوقاف حکومت سرپرست، امروز در برنامه‌ای که به مناسبت گرامی‌داشت از هشت ثور در کابل برگزار شده بود، می‌گوید که مجاهدین در هشتم ثور دست‌آوردهای زیادی داشتند که نتوانستند آن را حفظ کنند.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

او، اختلاف میان سران مجاهدین را عامل ازبین‌رفتن این دست‌آورد‌ها عنوان می‌کند. ثاقب می‌افزاید: «پس از شکست دشمنان داخلی و خارجی و پیروزی مجاهدین، مشکلات زیاد در کشور ایجاد شد که نیاز به قیام امارت اسلامی شد.»

هم‌چنان، خلیل‌الرحمان حقانی، سرپرست وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان، در این برنامه می‌گوید که دشمن هنوز هم در کمین است تا مردم افغانستان را به گروه‌ها تقسیم کند.

سرپرست وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان، می‌افزاید: «خواست ما این است که روس‌ها و امریکا باید برای بازداشت و کشتن افغان‌های بی‌گناه، پاسخ‌گو باشند و محکمه شوند.»

با این حال، ویس ناصری، آگاه مسائل سیاسی، می‌گوید که قدرت‌خواهی سران مجاهدین، سبب ازبین‌رفتن ارزش‌های جهاد مردم افغانستان شد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

او می‌افزاید: «مجاهدین که به خاطر خدا و حاکمیت اسلامی مبارزه کردند، متأسفانه شکار حزب دموکراتیک خلق افغانستان شدند و جناح مخالف حزب دموکراتیک و مجاهدین باهم یک جا شدند و ارزش‌های جهاد از بین رفت و جنگ‌های داخلی آغاز شد.»

گروه‌های مختلف جهادی زیر نام مجاهدین، پس از ۱۴ سال نبرد در برابر ارتش سرخ و رژیم دموکراتیک خلق، در هشتم ثور ۱۳۷۱، توانستند با سرنگونی حکومت نجیب‌الله احمدزی، به قدرت برسند.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: