مسئولان در وزارت صحت عامه‌ی حکومت سرپرست، امروز (پنج‌شنبه، ۲۴ جوزا) در برنامه‌ای در این وزارت، از ۱۴ جون، روز جهانی اهدای خون، گرامی‌داشت کردند.

مسئولان در این برنامه با تأکید تلاش‌های شان در راستای گردآوری و اهدای خون به بیماران، خواهان هم‌کاری مردم به تقویت فرهنگ اهدای خون در جامعه و همین گونه کمک جامعه‌ی جهانی در این راستا با افغانستان شدند.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

عبدالولی حقانی، معین عرضه‌ی خدمات صحی وزارت صحت عامه، در این برنامه می‌گوید: «خوش‌بختانه کارمندان وزارت صحت عامه توانسته‌ اند شمار اهداکنندگان خون را از ۲۰ درصد به ۵۰ درصد افزایش دهند. با وجود مشکلات، بانک‌های خون ما فعال هستند و به مراجعین زمینه‌ی صحت‌مندی نسبی را مهیا کرده ‌است.»

در همین حال، مسئولان در بانک ملی خون، می‌گویند که در یک سال گذشته ۶۷۷ هزار یونت خون از اهداکنندگان خون گردآوری کرده‌ اند.

بر اساس آمار ارائه‌شده از سوی مسئولان در بانک ملی خون، در جریان گردآوری این مقدار خون، ابتلای ۲۶۰۰ تن به بیماری زردی سیاه، ۷۱۱ تن به بیماری «ایچ‌سی‌وی» و شش تن به بیماری «ایدز»، تشخیص شده‌ است.

سیف‌الرحمان، آمر بانک ملی خون، در این باره می‌گوید: «از مجموع کسانی که خواهان اهدای خون بودند، در خون ۲۶۰۰ تن مریضی زردی سیاه تشخیص شده و خون آن‌ها استفاده نشده ‌است که از این میان ۲۲۰۰ تن آن‌ها مردان بودند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

حمدالله احمدی، مدیر حوزه‌ای بانک ملی خون، نیز در این باره می‌گوید: «در چوکات مدیریت عمومی حوزه‌ای بانک ملی خون، ۲۱۰ بانک خون در سراسر کشور فعالیت می‌کند که از طریق آن‌ها ۲۱۱ هزار و ۳۷۳ یونت خون توزیع شده ‌است.»

این در حالی است که پیش از این همواره شکایت‌هایی مبنی بر کم‌بود خون و دست‌رسی‌نداشتن آسان بیماران به خون، در شفاخانه‌های دولتی کشور وجود داشته ‌است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: