Asset 1SWN

سلام وطندار

«بیرون‌شدن سربازان خارجی از افغانستان براساس شرایط انجام می‌شود»

231c7e68-2ab8-47d6-bd6d-4b6ecde33c7a

مسئول سیاست خارجی اتحادیۀ اروپا می‌گوید که بیرون‌شدن سربازان خارجی از افغانستان براساس شرایط انجام می‌شود.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیۀ اروپا این سخنان را پس از چاشت روز گذشته (پنج‌شنبه، بیست‌وسوم دلو/بهمن) در یک تماس تلفنی با محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور مطرح کرده است.

ارگ ریاست‌جمهوری اعلام کرده است که در این تماس تلفنی دو طرف در مورد روابط افغانستان و اتحادیۀ اروپا و هم‌چنان پیش‌رفت‌های اخیر در روند صلح افغانستان گفت‌وگو کرده‌اند. آقای بورل خشونت‌ها در افغانستان را محکوم کرده و گفته است که اتحادیۀ اروپا روند صلح افغانستان را از نزدیک دنبال می‌کند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیۀ اروپا تأکید کرده است که خشونت‌ها در افغانستان باید به طور چشم‌گیر کاهش یابد و آتش‌بس دایمی نیز برقرار شود.

آمریکا که قرار بود بر بنیاد موافقت‌نامۀ صلح با طالبان، سربازانش را تا اول ماه می ام‌سال کامل از افغانستان بیرون کند، نیز گفته است که بیرون‌شدن سربازانش از افغانستان، به شرایط این کشور بسته‌گی دارد.

در آخرین مورد، جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در نخستین دیدارش از پنتاگون/وزارت دفاع این کشور گفته است که می‌تواند مهلت خروج سربازان آمریکایی از افغانستان را کنار بگذارد. روزنامۀ واشنگتن تایمز گزارش داده که آقای بایدن در این دیدارش بر دیپلماسی به‌ عنوان ابزار نخست دولت‌داری آمریکا تأکید کرده و گفته است که برای پایان‌دادن مسئولانه به جنگ‌هایی که در جهان بسیار به درازا کشیده است، کار خواهد کرد.

پیش از آن، ژنرال مک کنزی، فرمانده سنتکام/ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا نیز گفته بود که خروج سربازان آمریکایی از افغانستان باید مبتنی بر شرایط باشد. در مقابل، گروه طالبان بر خروج سربازان خارجی از افغانستان تا ماه می تأکید کرده و گفته که عملی‌سازی موافقت‌نامۀ دوحه به سود آمریکا و این گروه است.

طالبان نیز گفته‌اند، در صورتی که سربازان خارجی در زمان تعیین‌شده از افغانستان بیرون نشوند، حمله‌های‌شان بر این سربازان را از سر خواهند گرفت.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام