در بیش‌تر از دو سال گذشته با این که پاکستان از کشورهایی بود که با افغانستان روابط خود را هم‌چنان ادامه داد؛ اما این روابط توام با اختلاف‌ها و تنش‌های لفظی میان مقام‌های دو طرف بود.

در موج تازه‌ی این تنش‌های لفظی، عاصم منیر، رییس ستاد ارتش پاکستان، چهارشنبه‌ی هفته‌ی گذشته در اظهاراتی با انتقاد از امارت اسلامی گفته که ارزش جان یک پاکستانی، مهم‌تر از تمام افغانستان است.

این مقام ارشد نظامی پاکستان، هم‌چنان هشدار داده است کسانی‌ را که برخلاف امنیت پاکستان کار می‌کنند، در تمام نقاط افغانستان تعقیب خواهد کرد.

این اظهارات عاصم منیر، واکنش فصیح‌الدین فطرت، رییس ستاد ارتش امارت اسلامی را برانگیخته است.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

عنایت‌الله خوارزمی، سخن‌گوی وزارت دفاع ملی، به نقل از فصیح‌الدین فطرت در حساب کاربری اکس خود نوشته که پاکستان به دنبال انداختن مسئولیت ناتوانی خود به گردن دیگران است.

در بخشی از سخنان رییس ستاد ارتش امارت اسلامی، آمده‌ است: «آقای منیر که امنیت یک شهروند کشورش را مهم‌تر از امنیت و جان تمام مردم افغانستان می‌داند، در واقع توهین به ارزش‌های یک ملت مسلمان است. در حالی که آنان از تأمین امنیت شهروندان خود عاجز مانده و تقصیر کوتاهی شان را به دوش دیگران حواله می‌کنند. ملت پاکستان، باید در برابر همچو ابرازنظرهای مغرضانه‌ی دولت‌مردان شان که باعث ایجاد نفرت بین دو کشور همسایه و مسلمان می‌شود، واکنش نشان دهند.»

با این همه، آگاهان این ‌گونه اظهارنظرها و تنش‌های لفظی را به زیان تلاش‌ها در راستای بهبود روابط دوجانبه می‌دانند.

عزیز استانکزی، آگاه مسائل امنیتی و سیاسی، تأکید می‌کند و می‌گوید که وجود تنش‌های لفظی و اظهارات نفرت‌انگیز در شرایط کنونی، پاکستان را بیش‌تر متضرر می‌کند.

استانکزی، در این باره به سلام‌وطندار می‌گوید: «نباید دیدگاه‌هایی مثل دیدگاه رییس ستاد ارتش در میان مقام‌های پاکستان وجود داشته باشد؛ چون مناسبات را خراب می‌کند. افغانستان همیشه اظهارات بدون مقصد و اراده‌ی مداخله در برابر همسایه‌های خود داشته؛ اما اظهارات پاکستان همیشه عاری از حقیقت و برای مداخله بوده است که این می‌تواند بحران را بیش‌تر بسازد.»

گفتنی است که در بیش‌تر از دو سال گذشته به ویژه در اوایل به‌قدرت‌رسیدن امارت اسلامی توقع می‌رفت که روابط حکومت‌های افغانستان و پاکستان بهبود یابد؛ اما این روابط با تنش‌های لفظی و اختلاف‌های جدی روبه‌رو بوده‌ است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

مسئله‌ی امنیت، یکی از مهم‌ترین مواردی است که بر روابط دو کشور سایه انداخته و در دو سال گذشته با وجود اعزام هیئت‌های مختلف از سوی دو کشور به یک‌دیگر، هنوز این مشکلات حل نشده ‌است.

صادق شینواری، آگاه مسائل سیاسی، در خصوص وضعیت روابط کابل و اسلام‌آباد، به سلام‌وطندار چنین می‌گوید: «پاکستان همیشه سیاست استخباراتی و دوگانه در قبال افغانستان داشته؛ همین سیاست پاکستان بالای امنیت و ثبات خود این کشور تأثیر منفی داشته ‌است. حالا به دنبال توجیه این وضعیت می‌خواهد که از طریق افغانستان امنیت آسیای میانه را عملی بسازد و در صدد عملی‌کردن منافع استخباراتی کشورهای غربی با استفاده از گروه‌هایی مثل داعش در افغانستان است.»

عبدالقدیر قانت، دیگر آگاه مسائل سیاسی، نیز در خصوص وضعیت روابط کابل و اسلام‌آباد، می‌گوید: «ما وقتی در مقابل ایستاده می‌توانیم که یک نظام قوی و مردمی ایجاد کنیم. پاکستان تا وقتی که منافع در افغانستان تأمین نباشد، مناسبات دو کشور بهبود پیدا نمی‌کند؛ چون همیشه پاکستان از نظام‌های افغانستان خواسته‌های غیرمشروع دارد.»

هم‌زمان با این تنش‌ها در روابط کابل و اسلام‌آباد، به تازگی روزنامه‌ی گاردین به نقل از منابع خود گزارش داده که پاکستان در صدد فرستادن نیروهای داعش به داخل خاک افغانستان و استفاده از آن در برابر حکومت سرپرست افغانستان است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: