دفتر ساحه‌یی کمیسیون مستقل حقوق بشر بامیان با ارسال نامه‌یی به ادارۀ محلی این ولایت گفته که بر بنیاد یافته‌های نظارتی این کمیسیون، ادارۀ ولسوالی کهمرد ولایت بامیان با نشر اطلاعیه‌یی به مسئولان مرکزهای صحی دولتی و خصوصی و داروخانه‌ها دستور داده است با زنانی که بدون محرم به این مرکزها برای درمان مراجعه می‌کنند، رسیده‌گی صورت نگیرد «در صورت تخلف با مرتکبان برخورد خواهد شد.»

جواد دادگر، رئیس دفتر ساحه‌یی کمیسیون مستقل حقوق بشر بامیان این اقدام ادارۀ ولسوالی کهمرد را خلاف قوانین نافذۀ کشور و کنوانسیون‌های جهانی حقوق بشری عنوان کرده و از ادارۀ محلی بامیان خواسته است که در چارچوب قوانین نافذۀ کشور به این مسأله رسیده‌گی شود. رئیس دفتر ساحه‌یی کمیسیون مستقل حقوق بشر بامیان می‌افزاید: «در سال گذشته نیز چنین اعلامیه‌یی از سوی عالمان دین و متنفذان ولسوالی کهمرد صادر شده بود.»

عبداللطیف عظیمی، سخنگوی والی بامیان با تأیید این موضوع می‌گوید که از دفتر ساحه‌یی کمیسیون مستقل حقوق بشر این ولایت نامه‌یی عنوانی دفتر مقام ولایت آمده مبنی بر این‌که ادارۀ ولسوالی کهمرد با نشر اعلامیه‌یی از مرکزهای صحی و داروخانه‌ها خواسته است که زنانِ بدون محرم را درمان نکند. به گفتۀ او، والی بامیان به نهادهای مسئول هدایت داده است که به این موضوع به صورت فوری و قانونی رسیده‌گی کنند.

یک فعال حقوق زن در بامیان که نمی‌خواهد نامش در گزارش ذکر شود به سلام‌وطندار می‌گوید، پیش از این نیز برخی از زنان در ولسوالی کهمرد به صورت شفاهی شکایت داشته‌اند که ولسوال این ولسوالی شرکت زنان را در اجتماعات منع کرده است.

خواستیم دیدگاه نظام‌الدین هاشم، ولسوال کهمرد را نیز در این باره داشته باشیم؛ اما با تماس‌های پی‌هم موفق نشدیم.

این در حالی‌ست که زنان در ولسوالی کهمرد و بخش‌هایی از ولسوالی‌های سیغان و شیبر بامیان به دلیل محدودیت‌های اجتماعی و باورهای دینی و سنتی در وضعیت نامناسبی روزگار می‌گذرانند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: