فیلیپو گراندی، کمیشنر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده‌گان می‌گوید که وضعیت بشردوستانه در افغانستان ناامیدکننده است. دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما امروز با پخش خبرنامه‌یی گفته که فیلیپو گراندی این موضوع را در پایان سفر سه روزه‌اش به کابل، مطرح کرده است.

طبق خبرنامه، کمیشنر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده‌گان افزوده است که اگر خدمات عمومی و اقتصاد در افغانستان سقوط کند، این کشور گواه رنج، بی‌ثباتی و آواره‌گی بیش‌تر خواهد بود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

فیلیپو گراندی تأکید کرده است که جامعۀ جهانی باید هرچه عاجل با افغانستان در ارتباط شود تا بتواند از بحران انسانی بزرگ‌تری در این کشور جلوگیری کند. به گفتۀ او، بحران انسانی در این کشور نه‌تنها پیامد منطقه‌یی؛ بل پیامد جهانی خواهد داشت.فیلیپو گراندی نیز خواهان پشتی‌بانی فوری و مستمر از افغان‌های بی‌جاشده در داخل و بیرون از کشور شده و گفته است که بیش از ۳.۵ میلیون تن در اثر درگیری‌ها در داخل کشور از خانه‌های‌شان بی‌جا شده‌اند. تنها در سال جاری، ۶۳۰ هزار تن از خانه‌های خود آواره شده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

کمیشنر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده‌گان گفته است که هم‌اکنون در افغانستان بیش از ۱۸ میلیون تن نیازمند کمک‌های فوری بشردوستانه‌اند. این سازمان پیش‌تر گفته بود که  از هر سه شهروند افغانستان یکی از آنان نمی‌داند که وعدۀ غذایی بعدی‌اش از کجا تأمین می‌شود.

این سازمان اعلام کرده است که نزدیک به نیمی از کودکان زیر پنج سال در ۱۲ ماه آینده دچار سوءتغذیۀ شدید خواهند شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: