مارتین گریفیتس، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه، از خطر گرسنه‌گی شدید در زمستان پیش‌رو در افغانستان هشدار داده‌ است. آقای گریفیتس در گفت‌وگو با اسوشیتدپرس گفته است که نیمی از کودکان زیر پنج سال در افغانستان در معرض خطر سوءتغذیۀ شدید قرار دارند.

به گفتۀ او، برنامۀ جهانی غذا هم‌اکنون برای چهار میلیون تن در افغانستان مواد غذایی فراهم می‌کند، اما نظر به پیش‌بینی‌های سازمان ملل متحد این تعداد به‌دلیل ضعف اقتصادی در زمستان پیش‌رو به ۱۲ میلیون تن (سه برابر) افزایش خواهد یافت.

مارتین گریفیتس گفته است: «نیازهای مردم در افغانستان به دلایل مختلف بسیار زیاد است، نیمی از جمعیت کشور غذای کافی ندارند و نمی‌دانند فردا کجا غذا بخورند. نیمی از کودکان زیر پنج سال در خطر سوءتغذیه قرار دارند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

آقای گریفیتس از کشورهای اروپایی و آمریکا خواسته است، پول‌هایی را که در برنامه‌های توسعه‌یی در افغانستان مصرف می‌کردند، به برنامه‌های بشردوستانه اهدا کنند.

با این حال، مسئولان وزارت مالیۀ امارت اسلامی روز گذشته از جامعۀ جهانی خواستند که پول‌های منجمدشدۀ بانک مرکزی افغانستان را آزاد کند.

احمدولی حقمل، سخنگوی وزارت مالیه به خبرگزاری رویترز گفته است: «پول‌ها متعلق به ملت افغانستان است، فقط پول ما را بدهید. بسته‌کردن آن پول غیراخلاقی و خلاف تمام قوانین و ارزش‌های بین‌المللی‌ست.»

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که افغانستان در وضعیت نامناسب اقتصادی به‌سر می‌برد و از زمان روی‌کارآمدن امارت اسلامی در افغانستان، شمار بسیاری از مردم شغل‌شان را از دست داده‌اند و اکنون با نزدیک‌شدن فصل زمستان نیمی از جمعیت کشور با خطر گرسنه‌گی روبه‌رو هستند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: