از نخستین موتر تیزرفتار به شکل «لیموزین» و موتر نوع رستورانتی، در هرات رونمایی شد. این دو موتر، روز گذشته –پنج‌شنبه، ۲۸ ثور- در خیابان‌های شهر هرات به طور آزمایشی به حرکت درآورده شد.  

غوث‌الدین بارکزی، سازنده‌ی موتر تیزرفتار، به سلام‌وطندار می‌گوید که نوع این موتر «فورگرس» است و به شکل لیموزین شش‌دروازه‌ای ساخته شده است. او، می‌افزاید: «سه نفر در ساخت این موتر با هم هم‌کاری داشتیم و در هفت ماه با هزینه‌ی ۵۵۰ هزار افغانی این موتر را ساخته‌ایم. ایده‌اش را از روی موترهای خارجی گرفته‌ایم.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

محمدقاهر طاهر، سازنده‌ی موتر نوع رستورانتی، می‌گوید که «از این موتر، فقط برای رستورانت استفاده می‌شود و تمام سهولت‌های یک رستورانت در داخل آن جابه‌جا شده است. در آینده، قصد ساختن موترهای تیزرفتار را نیز دارم.»

در همین حال، مسئولان اتاق صنایع و معادن هرات، بر حمایت همه‌جانیه از سازندگان این دو موتر تأکید می‌کنند.

حمید‌الله خادم، رییس اتاق صنایع و معادن هرات، می‌گوید که در قسمت توسعه‌ی کاروبار این دو سازنده‌ی موتر، سرمایه‌گذاران را به هم‌کاری با آن‌ها تشویق خواهد کرد.

خادم گفت: «امیدوار استیم که در آینده به دلیل این که استعدادهای زیادی در کشور داریم، شاهد صادرات موترهای تولید افغانستان به خارج از کشور باشیم.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

از سویی هم، مسئولان اداره‌ی محلی هرات، می‌گویند که این اداره از همه جوانان بااستعداد این ولایت حمایت می‌کند.

نثاراحمد الیاس، سخن‌گوی والی هرات، در صحبت با سلام‌وطندار، می‌گوید: «از تمام جوانان حمایت می‌کنیم و از آنان می‌خواهیم که برای خودکفایی و استفاده از تولیدات داخلی، دست به دست همه دهیم.»

این در حالی است که چندی پیش یک موتر نوع تیزرفتار سپورتی در کابل توسط یک جوان ساخته شده بود و در چند روز گذشته، جوانانی در تخار و غزنی نیز از موتر و تانک زرهی ساخته‌ی خود شان رونمایی کرده اند.  

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: