بر اساس تازه‌ترین گزارش سازمان شفافیت بین‌المللی، افغانستان با ۲۴ پله صعود در ۲۰۲۲ در شاخص جهانی مبارزه با فساد اداری، در جایگاه ۱۵۰ قرار گرفته است. در گزارش این سازمان آمده که افغانستان در رتبه‌بندی فساد دولت‌های جهان در سال گذشته، با کسب ۲۴ امتیاز، میان ۱۸۰ کشور جهان در رده‌ی ۱۵۰ قرار گرفته است.

در گزارش سازمان شفافیت بین‌المللی نوشته شده است: «فساد یکی از اصلی‌ترین عامل‌های شکست تلاش‌های بین‌المللی برای برقراری صلح و امنیت در افغانستان بود. این امر مشروعیت و توانایی دولت افغانستان را تضعیف، ارتش آن را آلوده، منابع را به سمت امارت اسلامی هدایت و حمایت مردمی از آن‌ها را تقویت کرد.»

در گزارش تازه‌ی سازمان شفافیت بین‌المللی در باره‌ی چه‌گونگی بهبود جایگاه افغانستان در رتبه‌بندی جهانی توضیح داده نشده و در باره‌ی عمل‌کرد امارت اسلامی در مبارزه‌ با فساد اداری نیز جزئیاتی ارائه نشده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

در همین حال، آگاهان مسائل اقتصادی، اما می‌گویند که اصلاحات در ساختار حکومت‌داری و مبارزه‌ی جدی با فساد، از عامل‌های عمده‌ی این تغییرات بوده است.

عبدالنصیر رشتیا، آگاه مسائل اقتصادی، می‌گوید: «اصلاحات در ساختار حکومت‌داری و مبارزه‌ی جدی علیه فساد، از عامل‌های عمده‌ای اند که افغانستان ۲۴ امتیاز را در مبارزه با فساد در ۲۰۲۲ به دست آورده که نسبت به سال‌های گذشته، در این زمینه پیشی گرفته است.»

تاج‌محمد تلاش، دیگر آگاه مسائل اقتصادی، نیز می‌گوید: «امارت اسلامی در یک سال گذشته توانسته است با فساد مبارزه کند و نیز برای مبارزه با آن اقدامات عملی داشته که سبب شده این موفقیت را نسبت به سال گذشته، به دست آورد. اما برای بهبود بیش‌تر این وضعیت، امارت اسلامی باید افراد مسلکی را در مقام‌های حکومتی بگمارد.»

با این حال، مقام‌های امارت اسلامی می‌گویند که فساد اداری از حکومت پیشین باقی مانده است و آنان با این پدیده مبارزه می‌کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه، می‌گوید: «بانک‌های خالی و فساد اداری از حکومت پیشین به امارت اسلامی میراث مانده است و اگر خداوند توفیق دهد، اصلاح می‌شود.»

یوسف احمدی، از معاونان سخن‌گوی امارت اسلامی، نیز در واکنش به گزارش تازه‌ی سازمان شفافیت بین‌المللی، می‌گوید که فساد اداری در افغانستان هیچ وجود ندارد. او می‌افزاید: «حقیقت این است که آن‌ها [سازمان شفافیت بین‌المللی] اگر از داخل افغانستان خبر شوند، افغانستان در جایگاه‌های نخست قرار خواهد گرفت.»

گفتنی است که افغانستان در ۲۰۲۱ با کسب ۱۶ امتیاز در شاخص جهانی مبارزه با فساد اداری، در جایگاه ۱۷۴‌ قرار گرفته بود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: