Asset 1SWN

«افغانستان دوازدهمین کشور فاسد جهان است»

_93799215_map

سازمان شفافیت بین‌المللی اعلام کرده که افغانستان دوازدهمین کشور فاسد در جهان است.

در گزارش سالانۀ این سازمان که امروز (پنج‌شنبه، نهم دلو/بهمن) در مورد فساد در ۱۷۹ کشور جهان به‌ شمول افغانستان منتشر شده، آمده که افغانستان در جریان سال ۲۰۲۰ میلادی با کسب ۱۹ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز، در جای‌گاه ۱۶۵ قرار گرفته است.

بر بنیاد این گزارش، افغانستان پس از کشورهای هایتی، کانگو، کوریای شمالی، لیبیا، گینه، سودان، ونزویلا، یمن، سوریه، سودان جنوبی و سومالی فاسدترین کشور جهان شناخته شده است.

در بخشی از گزارش سالانۀ سازمان شفافیت بین‌المللی هم‌چنان تأکید شده که افغانستان از سال ۲۰۱۲ میلادی به این‌سو، ۱۱ امتیاز در مبارزه با فساد پیش‌رفت داشته است. این سازمان گفته که افغانستان یکی از کشورهایی‌ست که در مبارزه با فساد به گونۀ قابل ملاحظه پیش‌رفت داشته است.

سازمان شفافیت بین‌المللی تأکید کرده که افغانستان اصلاحات قانونی و نهادهای قابل ملاحظه را اعمال کرده و به تازه‌گی برنامه‌هایی برای ایجاد یک کمیسیون جدید مبارزه با فساد نیز روی‌ دست گرفته است.

در سال ۲۰۱۹ میلادی افغانستان با کسب ۱۶ امتیاز در جای‌گاه ۱۷۳ قرار گرفته بود. همین‌گونه در سال ۲۰۱۸ نیز افغانستان ۱۶ امتیاز و در سال ۲۰۱۷ میلادی، ۱۵ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز کسب کرده بود.

سازمان شفافیت بین‌المللی یک سازمان غیردولتی‌ست که در سال ۱۹۹۳ میلادی تأسیس شده است و دفتر اصلی آن در شهر برلین، پایتخت آلمان قرار دارد. هدف این سازمان که در حدود ۱۰۰ کشور نماینده‌گی دارد، تلاش برای مبارزه با فساد و افزایش آگاهی در مورد آن است. این سازمان به طور سالانه اقدام به انتشار شاخص ادراک فساد می‌کند. سنجش فساد به استفاده از شاخص‌های نظیر فساد، اختلاس، رشوه‌گیری، خرید و فروش پست‌های دولتی، رشوه‌پذیری دستگاه قضایی، فساد مالی در میان سیاست‌مداران و مقام‌های دولتی و عدم مقابلۀ کافی یا ناکارایی در پیکار علیه مواد مخدر است.

 

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام