مسئولان اتحادیه‌ی تاجران و صنعت‌کاران ملی افغانستان، امروز (شنبه، ۲۱ دلو) در یک گردهم‌آیی اعتراضی در کابل، می‌گویند که به دلیل ایجاد کمیسیونی از سوی وزارت ترانسپورت و هوانوردی برای انحصار موترهای باربری، از فردا در سراسر افغانستان اعتصاب کاری خواهند کرد.

سردارخان زدران، رییس این اتحادیه، می‌گوید که ایجاد کمیسیون برای تنظیم فعالیت موترهای باربری، تصمیمی یک‌جانبه از سوی حکومت است. او می‌افزاید: «ایجاد کمیسیون برای تنظیم موترهای باربری، فیصله‌ای یک‌طرفه است. صنعت‌کاران و تاجران حضور نداشته اند و تاجران و صنعت‌کاران از انحصار موترهای باربری و روند نوبت‌دهی موترها ناراضی هستند. ما به خاطر رسیدگی به مشکلات ما، از فردا اعتصاب کاری می‌کنیم.»

مسئولان شماری از شرکت‌های تجارتی، نبود تضمین از انتقال اموال تاجران، نبود موترهای معیاری برای انتقال اموال تاجران، بلندرفتن کرایه‌ی موترهای باربری و کاهش صادرات و واردات را، از مهم‌ترین پیامدهای ایجاد این کمیسیون عنوان می‌کنند.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

احمدنور، نماینده‌ی شرکت «الکوزی»، می‌گوید که بایستی برای حل مشکلات تاجران، یک کارشیوه‌ی جدید ساخته شود. «با ایجاد کمیسیون، تمام سکتور خصوصی با مشکل روبه‌رو شده اند و موترهای باربری که از سوی این کمیسیون داده می‌شود، غیرمعیاری است و تضمینی از انتقال اموال تاجران وجود ندارد و ایجاد این کمیسیون سبب بلندرفتن بهای کالاهای تجارتی و کاهش واردات و صادرات شده است.»

حسیب‌الله، نماینده‌ی شرکت «حبیب گلزار»، می‌گوید که اگر حکومت به خواسته‌های شان رسیدگی نکند، این شرکت‌ها ناگزیر می‌شوند سرمایه‌های شان را به دیگر کشورها انتقال دهند. «شرکت‌های مذکور خواهان لغو این کمیسیون اند. اگر حکومت اقدام نکند، شرکت‌ها ناگزیر می‌شوند که سرمایه‌ی خود را از کشور بیرون کنند که سبب بی‌کارشدن صدها تن در کشور می‌شود.»

با این حال، مسئولان در وزارت ترانسپورت و هوانودری، می‌گویند که در ولایت‌های بزرگ برای موترهای باربری ترمینال ایجاد شده است که ازدحام ترافیکی را کاهش دهد. امام‌الدین احمدی، سخن‌گوی این وزرات، می‌گوید که پیش از این بی‌نوبتی می‌شد و هم‌اکنون روند نوبت‌دهی فعال شده است. «روند نوبت‌دهی موترهای باربری فعال شده و تاجران تأیید کرده اند و رهبر امارت اسلامی برای ایجاد این کمیسیون فرمان داده است.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

در همین حال، ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی امارت اسلامی، می‌گوید که برای رسیدگی به خواست‌های تاجران و صنعت‌کاران، حکومت سرپرست در حال رأی‌زنی برای یافتن راه‌حل مناسب است. او می‌افزاید: «صدای تاجران شنیده شده و برای آنان دیدوبازدید صورت گرفته است. هر دو جانب تاجران و مالکان شرکت‌های ترانسپورتی صدای شان شنیده شده و برای شان راه مناسب پیدا خواهد شد.»

گفتنی است که از ایجاد این کمیسیون بیش از یک ماه‌ونیم می‌گذرد و در این مدت تاجران در واکنش به آن، نشست‌های اعتراضی‌ای را در کندهار، هرات و کابل برگزار کرده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: