توماس وِست، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحدۀ آمریکا برای افغانستان، با عبدالله عبدالله، رئیس پیشین شورای عالی مصالحۀ ملی، گفت‌وگو کرده است. او در توییترش نوشته در این گفت‌وگو که روز گذشته انجام شده، دربارۀ حمله‌های فجیع اخیر در افغانستان اظهار هم‌دردی و ابراز تأسف کرده است.

نمایندۀ ویژۀ آمریکا گفته که در این گفت‌وگو دربارۀ خواست افغان‌ها برای بازگشت فوری دختران به مکتب نیز بحث شده است. وِست افزوده است: «دربارۀ خواست مردم افغانستان برای بازگشت هرچه زودتر دختران به مکتب متوسطه بحث و گفت‌وگو شد. مانند همیشه مشورت خوبی گرفتم.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

توماس وِست هفتۀ گذشته با حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین کشور، نیز گفت‌وگو و از ادامۀ محدودیت‌ها بر آموزش دختران ابراز نگرانی کرده بود.

او گفته بود که این محدودیت‌ها در تضاد با تضمین‌های مکرر امارت اسلامی به افغان‎‌هاست که حقوق زنان و دختران را نقض و آیندۀ کشور را تضعیف می‌کند.

نمایندۀ ویژۀ آمریکا از امارت  اسلامی خواسته بود که به درخواست‌ رهبران مذهبی و بزرگان افغانستان توجه کند تا محدودیت بر آموزش دختران لغو شود.

مکتب‌های دخترانه سال گذشته پس از روی‌کارآمدن امارت اسلامی در بیست‌و‌چهارم اسد بسته شدند. قرار بود مکتب‌های دخترانه پس از ماه‌ها تعطیلی در سوم ماه حمل بازگشایی شوند، اما وزارت معارف در همان روز اعلام کرد که مکتب‌های متوسطه و لیسۀ دختران تا امر بعدی هم‌چنان بسته می‌ماند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

باوجود واکنش‌های گسترده به بسته‌ماندن مکتب‌ها و خواست مکرر جامعۀ جهانی و سازمان‌های بین‌المللی تاکنون امارت اسلامی بر بازگشایی آن اقدامی نکرده و بر ایجاد طرح شرعی در این زمینه تأکید کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: