برنامۀ جهانی غذای سازمان ملل متحد اعلام کرده که تنها در سال جاری میلادی برای ۱۱.۸ میلیون تن در افغانستان کمک‌ غذایی کرده است. نماینده‌گی این سازمان در آسیا امروز در توییترش نوشته است که ۵.۱ میلیون تن را در ماه اکتبر، چهار میلیون تن دیگر را در ماه سپتامبر و ۱.۳ میلیون تن را در ماه آگست ام‌سال کمک کرده‌اند.

از سویی هم، دیوید بسلی، رئیس اجرایی برنامۀ جهانی غذای سازمان ملل متحد روز گذشته در گفت‌وگو با برخی رسانه‌ها هشدار داده است که شش ماه آینده به‌ویژه فصل زمستان برای مردم افغانستان «جهنم روی زمین» خواهد بود. او گفته است: «اوضاع تا حدی که تصور می‌کنید وخیم است، اما اکنون ما شاهد بحران بشری در آن‌جا هستیم. ۹۵ درصد مردم مواد خوراکی کافی ندارند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

شماری از آگاهان اقتصادی اما سازمان ملل متحد و جامعۀ جهانی را مسئول این بحران می‌دانند و می‌گویند که سازمان ملل به‌جای هشدار باید از تشدید بحران انسانی در افغانستان جلوگیری کند. آنان تأکید می‌کنند، سازمان ملل متحد با ایجاد هماهنگی باید برنامه‌یی را راه‌اندازی کند که برای مردم فرصت کاری مهیا شود.

برخی دیگر از آگاهان اقتصادی به این باور اند که از یک‌سو سازمان ملل متحد و جامعۀ جهانی حکومت امارت اسلامی را به رسمیت نمی‌شناسند و از سوی دیگر کاری نمی‌کنند که برای مردم فرصت کاری فراهم شود. آنان پیشنهاد می‌کنند که امارت اسلامی باید در اداره‌ها افرادی را استخدام کند که بتوانند برای پیش‌رفت اقتصادی افغانستان برنامه‌های سودمند و عملی بسازند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: