روزنامۀ وال‌استریت ژورنال گزارش داده‌ که سازمان ملل متحد برای راه‌اندازی مجدد اقتصاد افغانستان، بودجۀ هشت میلیارد دالری را در نظر گرفته است. وال‌استریت ژورنال این خبر را از قول رامز الاکبروف، معاون نمایندۀ ویژۀ دبیرکل سازمان ملل متحد و هماهنگ‌کنندۀ امور بشردوستانه برای افغانستان، پخش کرده است.

رامز الاکبروف گفته که شهروندان افغانستان به عزت و امید نیاز دارند و به‌جای ازدست‌دادن دستاوردهای دو دهۀ گذشته، پشتی‌بانی از سیستم‌ها در افغانستان برای سازمان ملل متحد مهم است. با این حال، او تأکید کرده است که سازمان ملل متحد نمی‌خواهد به یک دولت بدیل در افغانستان بدل شود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

مقام‌های سازمان ملل متحد افزوده‌اند که این سازمان در حال برنامه‌ریزی یک برنامۀ ارائۀ کمک و خدمات در افغانستان برای سال آینده است. براساس گزارش، سازمان ملل هدف از این برنامه را تهیۀ غذای سالم برای کودکان در مکتب‌ها، ایجاد شغل، پرداخت بدهکاری‌های برق افغانستان به کشورهای همسایه و بازسازی سیستم حکومت‌داری فراتر از کمک‌های بشردوستانه خوانده است.

این در حالی‌ست که بر بنیاد گزارش سازمان ملل، اقتصاد افغانستان پس از فروپاشی دولت پیشین به‌دست امارت اسلامی، حدود ۴۰ درصد افت داشته است و بسیاری از کارمندان دولتی برای چندین ماه پی‌هم معاش دریافت نکرده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

هم‌چنان با تسلط امارت اسلامی بر افغانستان، آمریکا نزدیک به ۱۰ میلیارد دالر ذخایر بانک مرکزی را که در بانک‌های آمریکا نگه‌داری می‌شد، بسته کرد. این امر سبب شد که میزان فقر و گرسنه‌گی در کشور به‌‌طور کم‌پیشینه‌یی افزایش یابد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: