به دنبال نگرانی‌های جهانی از افزایش میزان نیازمندی به کمک‌های انسان‌دوستانه به ویژه مواد خوراکی، سرپناه و آب آشامیدنی در افغانستان، صندوق وجهی سازمان ملل متحد برای کمک به نیازمندان در افغانستان، به تازگی از تصویب برنامه‌ی جدید کمکی به نیازمندان خبر داده است.

این نهاد، در خبرنامه‌ای در حساب کاربری اکس خود، نوشته است: «کمیته‌ی رهبری، برای تهیه‌ی کمک‌های اولیه به هزاران بی‌جا‌شده‌ی داخلی و پناه‌جویان بازگشته به افغانستان و افرادی که از اعتیاد به مصرف مواد مخدر رنج می‌برند، برنامه حمایتی را تصویب کرد، تا اکنون، ۱۳ کشور در حدود ۲۳۰ میلیون دالر به این صندوق کمک کرده است.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

در بخشی از خبرنامه‌ای صندوق وجهی سازمان ملل متحد برای کمک به نیازمندان در افغانستان، آمده که برای رسیدگی به میلیون‌ها شهروند افغانستان، به کمک‌های بیش‌تری نیاز است.

هم‌زمان با این، برنامه‌ی جهانی غذا و دفتر هم‌آهنگ‌کننده‌ی کمک‌های انسان‌دوستانه‌ی سازمان ملل متحد (اوچا) در افغانستان، از ادامه‌ی نیازهای انسان‌دوستانه در افغانستان و کم‌بود بودجه هشدار می‌دهند. اوچا، گفته است که اکنون ۲۵ میلیون شهروند افغانستان به کمک‌های انسان‌دوستانه نیاز دارند.

در سوی دیگر، شماری از بی‌جا‌شدگان داخلی و بازگشت‌کنندگان از ایران، از دست‌رسی‌نداشتن به سرپناه و مواد خوراکی شکایت کرده و از حکومت سرپرست و نهادهای امدادرسان می‌خواهند که به وضعیت شان رسیدگی کنند.

جمعه‌خان، باشنده‌ی غور که از سیلاب‌های پسین آسیب دیده، می‌گوید که همه داشته‌هایش را در سیلاب‌ها از دست داده و اکنون به کمک نیاز دارد. او می‌افزاید: «کار نیست؛ همه بیمار و خسته استیم، آب آشامیدنی نداریم، همه داشته‌های ما را داخل خیمه نم می‌زند؛ چیزی نیست که ما بخوریم؛ داخل خیمه‌ها زندگی می‌کنیم؛ شرایطی بدی داریم.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

عبیدالله که به تازگی از ایران بازگشته است نیز، می‌گوید که حکومت باید برای آنان زمینه‌ی کار را فراهم کند. او می‌افزاید: «در ایران در یک کارخانه کار می‌کردم؛ پولیس من را گرفت و به افغانستان فرستاد؛ وضعیت خوب ندارم؛ زندگی ما خراب است، این جا معلوم نیست که زمینه‌ی کار باشد یا نباشد.»

پیش از این دفتر هم‌آهنگ‌کننده‌ی کمک‌های انسان‌دوستانه‌ی سازمان ملل متحد (اوچا) در افغانستان گفته بود که تنها ۲۰ درصد بودجه‌ی مورد نیاز برای کمک‌رسانی در افغانستان تأمین شده در حالی که این نهاد، به بیش از سه میلیارد دالر نیاز دارد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: