Asset 1SWN

طالبان به رئیس جمهور آیندۀ آمریکا: به توافق‌نامۀ دوحه پابند بمانید

Zalmai & Brother 1

طالبان از رئیس جمهور آیندۀ آمریکا می‌خواهند تا به توافق‌نامه‌یی که میان این گروه و آمریکا در دوحه امضا شد، پابند بمانند. یک سخنگوی طالبان روز گذشته، یک‌شنبه هژدهم عقرب/آبان به فرانس پرس گفته است که رهبران این گروه با یک شخص نه، بل‌که با حکومت آمریکا توافق‌نامه را امضا کرده‌اند.

اشاره طالبان به جوبایدن نامزد حزب دموکرات است که در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوری‌خواه پیشی گرفته است.

سخنگوی طالبان گفته است که این گروه امیدوار است تا روند صلح افغانستان تضعیف نشده، بل‌که تقویت شود.

بر بنیاد توافق‌نامهٔ آمریکا با طالبان که به تاریخ ۲۹ فبروری سال جاری میلادی در دوحۀ قطر امضا شد، نیروهای آمریکایی باید تا ماه می سال ۲۰۲۱ افغانستان را ترک کنند. اما مقام‌های آمریکایی می‌گویند که خروج کامل نظامیان این کشور بر اساس وضعیت در منطقه صورت خواهد گرفت.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا خواستار خروج کامل نظامیان آمریکایی از افغانستان است، چیزی که طالبان از آن نیز استقبال کرده‌اند.

اما جو بایدن، در جریان مبارزات انتخاباتی خود گفته بود که روند خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان باید به گونه‌یی طراحی شود که این کشور بار دیگر به لانۀ هراس‌افگنان بین‌المللی مبدل نشود.

در جریان چند ماه گذشته شماری از نظامیان آمریکایی چندین پایگاه را در افغانستان تخلیه کرده‌اند.

پس از امضای توافق‌نامۀ آمریکا و طالبان در دوحه، ‌پایتخت قطر و آزادی زندانیان حکومت و گروه طالبان، گفت‌وگوهای مقدماتی بین‌الافغانی به تاریخ بیست‌ودوم ماه سنبله در دوحه آغاز شد، اما با گذشت نزدیک به دو ماه از آغاز این گفت‌وگوها، تاکنون گروه‌های تماس هیأت‌های دولت جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان با برگزاری چندین نشست نتوانسته‌اند که کارشیوۀ گفت‌وگوهای رسمی بین‌الافغانی را نهایی سازند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام