ریاست هواشناسی افغانستان، روز گذشته با پخش اطلاعیه‌ای از احتمال بارندگی و برف‌باری شدید در ۲۲ ولایت کشور در روزهای ۲۰ و ۲۱ جدی و افت شدید دما در روزهای نزدیک هشدار داده است. افت شدید دما شماری از شهروندان فقیر را در مناطق سردسیر نگران کرده است.

فضل‌حق، باشنده‌ی غور که با فقر و ناداری دست‌وپنجه نرم می‌کند، می‌گوید که او با اعضای خانواده‌اش از کم‌بود موادغذایی و سوختی رنج می‌برند و از حکومت می‌خواهند که به آنان کمک کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

او می‌افزاید: «کمک‌ها قطع شده است، به ما نمی‌رسد‌ ۱۴ تن عیال دارم که همه دنبال کار اند. یکی گدایی می‌کند، یکی هیزم جمع می‌کند. کودکان و خانواده‌‌ی ما از خنکی و گرسنگی خواهند مرد. خودم نابینایم، امروز برای خوردن و گرم‌کردن خانه چیزی نداریم.»

گل‌احمد، یک تن از کارگران در غور، می‌گوید که روزانه میان ۵۰ تا ۱۰۰ افغانی کار می‌کند که این مبلغ نمی‌تواند هزینه‌های زندگی‌اش را تأمین کند. او نیز از نرسیدن کمک‌ها به غور شکایت می‌کند و از حکومت می‌خواهد که به آنان کمک کند.

در همین حال، سردی هوا و افت بیش‌تر دما، ملک‌جان، باشنده‌ی شهر کابل را نگران کرده است. او می‌گوید که هیچ گونه امکاناتی برای گرم‌کردن خانه‌اش ندارد و از این نگران است که کودکانش در نتیجه‌ی سرما جان دهند.

ملک‌جان می‌افزاید: «پار سال حداقل امکانات تا جایی بود. یک بشکه آب گرم زیر صندلی مانده خود را گرم می‌کردیم و شب‌‌وصبح می‌شد؛ اما امسال را بدون امکانات سپری می‌کنیم. اگر این گونه باشد، تلفات نیز خواهیم داشت. طرف طفل‌ها دیده نمی‌توانم، فقط همین که از خنک چه کار کنیم.»

رستم غلامی، معلول و باشنده‌ی دایکندی است. او که با دست‌فروشی امرار معاش می‌کند، می‌گوید‌ که مواد خوراکی و سوخت کافی برای سپری‌کردن زمستان ندارد و فرزندانش به دلیل سردی خانه بیمار شده اند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

آمنه، باشنده‌ی بامیان، از سختی زندگی در این ولایت شکایت می‌کند و می‌گوید که با رسیدن زمستان زندگی دشوارتر نیز می‌شود. او می‌افزاید: «زندگی در بامیان سخت است. در زمستان سرد نمی‌توانیم مواد سوخت بگیریم، نمی‌توانیم مواد غذایی تهیه کنیم و اگر مواد غذایی بگیریم، مواد سوخت مهیا نمی‌شود. مؤسسات کمک نمی‌دهند. زمستان سخت و خیلی از خانواده‌ها فقیر اند.»

بر اساس اطلاعیه‌ی ریاست هواشناسی افغانستان، ولایت‌های هرات، غور، بادغیس، فاریاب، جوزجان، سرپل، سمنگان، بغلان، تخار، بدخشان، پنجشیر، پروان، غرنی، پکتیکا، بامیان، دایکندی، ارزگان، زابل، کندهار، هلمند، نیمروز و فراه به شمول سالنگ‌ها از جمله ولایت‌ها اند که احتمال شدت سرما و برف‌باری در آن‌ها بیش‌تر پیش‌بینی شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: