همانند سال‌های گذشته، بازار لیلامی‌فروشی شهیدی در کندز با نزدیک‌شدن زمستان، نسبت به هر زمان دیگری گرم‌تر شده و رونق یافته است. لباس‌های رنگارنگ و مرغوب که در دکان‌های این بازار لیلامی‌فروشی به گونه‌ی ماهرانه چیده شده، چشم هر ره‌گذری را به خود خیره می‌کند و امان است که سری به این دکان نزند و از این لباس‌ها خریداری نکند.

احمدسیر، یک تن از لیلامی‌فروشان در کندز، به سلام‌وطندار می‌گوید که هم‌زمان با سردشدن هوا و نزدیک‌شدن زمستان، بازار فروش لباس‌های لیلامی در این ولایت رونق می‌یابد. به گفته‌ی او، آنان این لباس‌های دست دوم را از کشورهای چین و پاکستان وارد می‌کنند.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

احمدسیر، می‌افزاید: «لباس از طفلانه تا بزرگ‌سال، زنانه، مردانه و همه چیز پیدا می‌شود. از جمپر گرفته تا پیراهن، پتلون و خلاصه همه چیز این جا است. این جنس لیلامی در اصل مال‌های اروپایی و چینایی است که ما از پاکستان وارد می‌کنیم.»

عبدالواحد، یک تن دیگر از لیلامی‌فروشان در کندز، هم می‌گوید که فروش لباس‌های لیلامی در فصل‌های دیگر نیز قناعت‌بخش است؛ اما در زمستان فروش بیش‌تر دارند.

او می‌افزاید: «لباس لیلامی در یک بندل یا بوجی ۱۰ رقم مال داخلش است که شیب‌دار هم می‌آید، جنس بالاتر از مغازه هم است، باز نرخش هم پایین است و کیفیتش هم بالاست.»

شماری از باشندگان کندز، می‌گویند که آنان می‌توانند با هزینه‌ی کم‌تر، لباس مورد نیاز شان را به دست بیاورند که مقاوم‌تر و ارزان‌تر از لباس‌های مغازه‌ای است. به گفته‌ی آنان، لباس‌های لیلامی باکیفیت و بادوام است و از این رو بیش‌تر مردم علاقه به خرید لباس‌های لیلامی دارند.

سیف‌الرحمان، باشنده‌ی کندز، می‌گوید که در بدل پول یک لباس مغازه‌ای بی‌کیفیت، می‌توانند چندین لباس لیلامی باکیفیت خریداری کنند که دوام بیش‌تر نیز دارد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

او می‌افزاید: «دوام جمپرهایی که ما از لیلامی می‌خریم، بیش‌تر از جمپرهایی است که ما از مغازه می‌خریم. جمپرهایی که از مغازه می‌خریم، از سه ماه تا چهار ماه بیش‌تر استفاده کرده نمی‌توانیم و جمپرهای لیلامی را می‌توانیم دوام‌دار استفاده کنیم.»

با این حال، پزشکان توصیه می‌کنند که پیش از استفاده، لباس‌های لیلامی باید شست‌وشو شود تا استفاده‌کنندگان از ابتلا به بیماری‌ها در امان بمانند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: