پس از آغاز مرحله‌ی دوم روند اخراج مهاجران از پاکستان، هزاران خانواده از گذرگاه‌های مرزی تورخم و اسپین‌بولدک به افغانستان بازگشته اند. شماری از این بازگشت‌کنندگان، به سلام‌وطندار می‌گویند که این روزها از بی‌کاری و نداشتن سرپناه دایمی رنج می‌برند.

عبدالهادی که دو هفته پیش از پاکستان بازگشته و حالا در ننگرهار به سر می‌برد، از مسئولان حکومت سرپرست می‌خواهد که مکانی را برای گذران زندگی به او فراهم کند.

 او می‌افزاید: «ما به گونه‌ی اجباری اخراج شده‌ایم؛ با آمدن به کشور خود خوش‌حال استیم؛ اما ما جایی برای زندگی نداریم؛ خواست ما این است که برای ما سرپناه بسازند تا ما از این سرگردانی رهایی یابیم.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

جاوید، یکی دیگر از بازگشت‌کنندگان از پاکستان در ننگرهار، می‌گوید که سرپرستی از خانواده در شرایطی که چیزی در بساط ندارد، او را به ناخوشی روانی دچار کرده است.

جاوید، می‌گوید که اگر نتواند برای خودش کاری پیدا کند، دوباره راه مهاجرت را در پیش خواهد گرفت.

او می‌افزاید: «ما این جا مشکلات زیاد داریم؛ از امارت اسلامی می‌خواهیم که زمینه‌ی کار را به ما فراهم کند و سرپناه بدهد؛ در وقت آمدن مهاجران وعده‌ی توزیع زمین را داده بودند.»

در سوی دیگر، بازمحمد عبدالرحمان، رییس مهاجران و بازگشت‌کنندگان در ننگرهار، وعده می‌دهد که به مشکلات همه بازگشت‌کنندگان از پاکستان رسیدگی خواهد شد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

او، می افزاید که روند توزیع زمین به بازگشت‌کنندگان به زودی آغاز خواهد شد و به آن شمار از بازگشت‌کنندگان که توان ساخت سرپناه را ندارند، امارت اسلامی در هم‌کاری با سازمان‌های امدادرسان، برای ساختن سرپناه هم‌کاری خواهد کرد.

او می‌افزاید: «امارت اسلامی در نظر دارد که به بازگشت‌کنندگان زمین توزیع کند؛ امارت اسلامی هر مقدار امکانات که در اختیار دارد به بازگشت‌کنندگان سهولت را فراهم می‌کند.»

به دنبال اخراج مهاجران از پاکستان که در پایان سال گذشته‌ی میلادی شروع شد، بیش از ۶۰۰ هزار تن به افغانستان بازگشته اند که بیش‌تر آن‌ها از نداشتن کار و سرپناه شکایت دارند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: