شماری از باشندگان هلمند، می‌گویند که جاده‌ی ۳۰۰کیلومتری که شهر لشکرگاه، مرکز این ولایت را به ولسوالی‌های ناوه، گرمسیر، خانشین و بهرامچه‌ی هلمند وصل می‌کند، تخریب شده و این مسئله آن‌ها را با مشکلات زیادی روبه‌رو کرده است.

در همین حال، شماری از مسافران که از این جاده رفت‌وآمد می‌کنند، می‌گویند که مسافرت از این مسیر ناهموار و تخریب‌شده، خطرناک است و بیش‌تر وقت‌ها، رانندگان مسیر را گم می‌کنند. به گفته‌ی آن‌ها، تنها چراغ‌های تازه نصب‌شده از منطقه‌ی «بنادر» تا ولسوالی‌های گرمسیر و بهرامچه، به رانندگان و مسافران کمک می‌کند تا مسیر خود را پیدا کنند.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

عبدالغنی، یکی از مسافرانی است که از این جاده گذر می‌کند، می‌گوید: «این جاده بسیار خطرناک است. نصب پایه‌ها کار خوبی است؛ اما این جاده باید ساخته شود. رانندگان همیشه این جا گم می‌شوند. بنا بر این، ما به ساخت این جاده نیاز شدید داریم.»

از سوی دیگر، شماری از رانندگان موترهای باربری نیز از وضعیت بد این جاده شکایت می‌کنند و می‌گویند سفر از این مسیر، ساعت‌ها و حتا شب‌ها و روزها به درازا می‌انجامد که سبب خرابی مشکلات فنی برای موترهای شان می‌شود.

خدای نظر، می‌گوید: «شب راه رفته‌ام. دو تا هشت شب سفر کرده‌ام و بعد از لشکرگاه یک وسیله نقلیه جدید برایم آمده است. مسافت خیلی زیاد است و گاهی با خرابی موتر و مشکل آب و غذا مواجه شده ام.»

عبدالجبار، دیگر راننده ، می‌گویند: «جاده خیلی خراب است. اگر جاده ساخته شود، کار خوبی می‌شود. موترهای ما با مشکل مواجه می شود. ایسی و کورمیل‌هایش می‌شکند. وقتی موتر عوارض کند متوقف می‌شود.»

در همین ‌حال، مسئولان محلی هلمند، می‌گویند که در بیش از دو سال گذشته، تنها سه تن در مسیر بنادر تا ولسوالی‌های گرمسیر و بهرامچه ناپدید شده اند. آن‌ها، تأکید می‌کنند که تلاش‌ها برای ساخت این جاده جریان آغاز شده است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

محمدقاسم ریاض، معاون ریاست اطلاعات‌وفرهنگ هلمند، به سلام‌وطندار می‌گوید: «این مسئله با مقام رهبری و وزارت فواید عامه در میان گذاشته شده است. این واقعاً یک مشکل عمومی است؛ اما امید است که این جاده ساخته شود، اگر به شکل اساسی نشد، به همین شکل ساخته شود؛ ولی در نظر است در آینده به شکل اساسی ساخته شود.»

هرچند، تا کنون آمار دقیق از کسانی که در این مسیر ناپدید شده یا جان شان را از دست داده باشند، روشن نیست؛ اما بر اساس گزارش‌ها، شماری از مسافران به دلیل ناپدیدشدن در این مسیر جان خود را از دست داده اند.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: