مسئولان مدیریت ترافیک فرماندهی امنیه‌ی کندز با هم‌کاری مالی شرکت «استاتیک» که روند تغییر رنگ تکسی‌های شهری و اطرافی را در سطح کشور برعهده دارد و در هم‌آهنگی ریاست ترانسپورت کندز، روند تغییر رنگ تکسی‌ها در ولایت‌های کندز، بغلان، تخار، بدخشان و سمنگان را آغاز کردند.

شریف‌الله متوکل، مدیر ترافیک فرماندهی امنیه‌ی کندز، می‌گوید که تا کنون بیش از ۳۷۰ تکسی را در سطح حوزه‌ی شمال‌شرق تغییر رنگ داده اند و این روند هر روز ادامه خواهد داشت. «تمام تکسی‌ها که در ولایت‌های مختلف زون شمال‌شرق وجود دارد، با طی مراحل‌کردن اسناد شان در ولایت خود، تکسی‌های شان را به مرکز کندز جهت تغییر رنگ می‌آورند و بعد از سوی شرکت تغییر رنگ تکسی‌ها برایش تکت نوبت داده می‌شود که در ظرف یک هفته یا یک ماه رنگ تکسی شخص تغییر داده می‌شود.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

از سویی هم، محمدحسین فاتح، رییس ترانسپورت کندز، هدف از تغییر رنگ تکسی‌ها را برقراری نظم شهری عنوان می‌کند و می‌گوید که مشخص‌نبودن تکسی‌های شهری، خطی/لاینی و هم‌چنان وسایط شخصی، سبب بی‌نظمی و بی‌باوری میان مردم شده بود.

او می‌افزاید: «ما اطمینان می‌دهیم هر راننده‌ای که حاضر شود موتر خودش را قانونی کند، به او امتیازات قایل هستیم و امتیاز می‌دهیم و زمانی که نیازهای هم‌وطنان ما به تکسی‌ها رفع و نیاز مردم پوره شود، به هیچ کسی اجازه‌ی فعالیت تکسی‌رانی را نخواهیم داد.»

در همین حال، محمدرحیم ذوالفقار، آمر امنیت فرماندهی امنیه‌ی کندز، می‌گوید که روند تغییر رنگ تکسی‌ها نه تنها سبب برقراری نظم شهری می‌شود؛ بل در کاهش میزان جرم‌های جنایی نیز نقش عمده خواهد داشت.

او می‌افزاید: «زمانی که این پروسه/روند به گونه‌ی کامل تطبیق شود، می‌تواند نقش عمده‌ای را در کاهش جرم‌های جنایی داشته باشد و جلو استفاده‌ی غیرمفید از وسایط گرفته می‌شود و نظم هم‌وطنان مان را اخلال نمی‌کند و البته می‌تواند به منسوبین کشفی ما کمک بکند تا از وقوع جرایم جلوگیری کنند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

با این حال، شیرآغا و نیک‌محمد، دو تن از رانندگان، با استقبال از آغاز روند تغییر رنگ تکسی‌ها می‌گویند که با عملی‌شدن این طرح، جلو وسایط شخصی و ناشناس که مسافران را به گونه‌ی غیرقانونی انتقال می‌دهند، گرفته خواهد شد.

گفتنی است که موترهای تکسی در افغانستان به ویژه در حوزه‌ی شمال‌شرق، با رنگ‌های زرد و زرد و سفید بودند؛ اما امارت اسلامی به تازگی روند تغییر رنگ تکسی‌های شهری و اطرافی را به رنگ‌های فیروزه‌ای و سفید آغاز کرده است. در این روند، رانندگان تکسی‌ها با پرداخت تعرفه‌ی ۹۱۱۰ افغانی، رنگ موترهای شان را تغییر می‌دهند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: