ولایت‌های جنوب‌شرقی کشور چون پکتیا، پکتیکا و خوست از جمله ولایت‌هایی‌‌اند که ام‌سال میزان حاصلات جلغوزه در آن‌ها نسبت به سال گذشته بیش از دو برابر شده، اما تاجران این میوه می‌گویند که بهای آن ام‌سال به نیم کاهش یافته است.

مردمانی که در نزدیکی مناطق جنگلی ولایت‌های جنوب‌شرقی زنده‌گی می‌کنند، می‌گویند که تاجران جلغوزه را به بهای بسیار اندک خریداری می‌کنند. آنان می‌افزایند که سال گذشته بهای جلغوزه بیش‌تر بود؛ اما ام‌سال با بهای کم‌تری آن را می‌فروشند.

بر بنیاد معلومات، مجموع تولید جلغوزه در ولایت‌های پکتیا، پکتیکا، خوست، لغمان و دیگر ولایت‌ها ۵۰ هزار تُن برآورد شده است که ولایت‌های پکتیا، پکتیکا و خوست ۷۰ درصد آن را تشکیل می‌دهند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

در همین حال، شماری از تاجران جلغوزه در ولایت‌های جنوب‌شرقی نیز می‌پذیرند که بهای جلغوزه ام‌سال به نیم کاهش یافته است. آنان می‌گویند که تاکنون جلغوزه به کشورهای خارجی صادر نشده است و ادامۀ این وضعیت زیان‌های بسیاری را به تاجران این میوه وارد می‌کند.

نورگل منگل، معاون اتحادیۀ جلغوزه در خوست به سلام‌وطندار می‌گوید که یک کیلوگرام جلغوزه سال گذشته ۲۵۰۰ افغانی فروخته می‌شد و ام‌سال ۱۶۰۰ افغانی به فروش می‌رسد. او می‌افزاید که اگر بازارها برای صادرات جلغوزه ایجاد شود، تأثیر مثبت بر اقتصاد مردم و تاجران خواهد گذاشت.

با این حال، مسئولان امارت اسلامی می‌گویند که با نماینده‌گان چین و شماری از کشورهای دیگر دربارۀ صادرات جلغوزۀ افغانستان گفت‌وگو کرده‌اند و به‌زودی این مشکل را حل خواهند کرد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

لازم به یادآوری‌ست که سال گذشته یک کارخانۀ پروسس و بسته‌بندی جلغوزه به ارزش ۶ میلیون دالر در شهر گردیز، مرکز پکتیا ساخته شده؛ اما به‌دلیل نبود صادرات، فعالیت آن متوقف شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: