شوکت میرامانوییچ میرضیایوف، رییس‌جمهور اوزبیکستان، دوشنبه، ۸ می، در دیدارش با نمایندگان مجلس عالی این کشور، سران احزاب سیاسی، مقام‌های قضایی، اجرایی و فعالان عمومی، در باره‌ی نتایج همه‌پرسی، از برگزاری زودهنگام انتخابات ریاست‌جمهوری در ۹ جولای امسال خبر داده است.

آقای میرضیایوف، تأکید کرده که این تصمیم را به اراده‌ی خود با چشم‌پوشی از حدود سه سال‌ونیم باقی‌مانده‌ی دوره‌ی حکومتش و بر اساس ماده‌ی ۱۲۸ قانون اساسی جدید که فرمان برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست‌جمهوری که از صلاحیت رییس‌جمهور است، اتخاذ و دلیل آن را ایجاد اصلاحات در قوای سه‌گانه‌ی دولت و روابط و توازن میان این قوا، عنوان کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

رییس‌جمهور اوزبیکستان، در باره‌ی ماهیت قانون اساسی جدید و اهداف تغییرات و الحاق‌های انجام‌شده در آن، گفته است که در قانون اساسی جدید، وظایف سیاسی، اجتماعی و اقتصادی تازه‌ای برای رییس‌جمهور، مجلس، دولت، وزیران و والیان تعیین می‌شود که قابل تأخیر نیست.

از سویی هم، احزاب سیاسی در اوزبیکستان، نامزدهای انتخابی خود برای کرسی ریاست‌جمهوری را معرفی کرده اند که شوکت میرامانوییچ میرضیایوف، رییس‌جمهور کنونی اوزبیکستان، از حزب لیبرال دموکراتیک اوزبیکستان؛ عبدالشکور خدای‌قول‌اوویچ حمزه‌یوف، از حزب محیط زیست؛ اولوغ بیک ایلیاس‌اوویچ عنایت‌اوف، از حزب دموکراتیک خلق و رابعه‌خان انورنه محمودوا، از حزب سوسیال دموکرات عدالت، نامزدهای این انتخابات اند.

با توجه به شرایط کنونی حاکم بر منطقه، نیاز به توسعه و پیش‌رفت، به یک موضوع فوری تبدیل شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

در همین حال، شهروندان اوزبیکستان نیز، از رهبران خود خواستار تغییرات و ایجاد فوری اصلاحات مهم در همه جهت‌ها اند.

گفتنی است که کمیسیون مرکزی برگزاری انتخابات، برنامه‌ی تقویم آماده‌سازی و برگزاری انتخابات را تصویب کرده و بر اساس تصمیم این کمیسیون، روند آمادگی‌های لازم برای برگزاری انتخابات و کارزارهای انتخاباتی، از ۱۰ می، آغاز شده است.

این در حالی است که ششمین انتخابات ریاست‌جمهوری اوزبیکستان، در ۱۴ اکتبر ۲۰۲۱ برگزار شد و از زمان حکومت کنونی، حدود سه سال‌ونیم دیگر باقی مانده است.

مرتبط با این خبر:

— اوزبیکستان

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: